10 porad jak napisać lepszy couch request niż inni

Dzięki temu przepisowi jeszcze ani razu nie zostałem bez dachu nad głową. Czym się wyróżniłem, że to mnie przyjęli, a nie innych? Rok temu założyłem konto na couchsurfingu, a od 3 miesięcy zacząłem przyjmować gości. W tym czasie poznałem reguły gry. Chcę przedstawić Ci 10 porad jak napisać lepszy couch request niż inni.

Wiele osób myśli, że wystarczy założyć profil na cs i już będzie podróżować za darmo. Totalna bzdura! Rzeczywistość okazuje się bezlitosna i nici z darmowych wakacji. Kierując się powyższą instrukcją nie będziesz miał problemów ze znalezieniem hosta.

10 porad jak napisać lepszy couch request niż inni

1.Bądź kobietą

Przykra, aczkolwiek brutalna prawda pokazuje, że dziewczynom jest dużo łatwiej o znalezienie hosta. Jeżeli podróżujesz z koleżanką wysyłajcie zapytania z jej profilu.

2.Przywitaj się

W pierwszym zdaniu napisz imię hosta. Przywitaj się z nim jak z kolegą. np. Hi Peter! Od razu dajesz mu pozytywny sygnał.

2015-06-05 14.33.10

3. Podaj cel swojego wyjazdu

Przedstaw się i powiedz dlaczego odwiedzasz dane miejsce. Być może jesteś w półrocznej podróży, albo po prostu jedziesz na koncert ulubionego zespołu. Daj znać hostowi dlaczego się znalazłeś w jego mieście.

 

4. Daj się poznać

Napisz kilka słów o sobie. Możesz pomyśleć, że ta część znajduje się na twoim profilu, ale ludzie są leniwi i nie każdy od razu przejdzie oglądać Twój profil. Zainteresuj hosta, pokaż, że jesteś ciekawą osobą godną uwagi. Nie rozpisuj się jednak na 200 słów, wystarczą 3-4 zdania.

couchsurfing

 

5.Kiedy pisać?

To zależy. Niektóre osoby określają się, kiedy chcą, aby do nich pisać. Nie myśl nawet o napisaniu requesta miesiąc wcześniej. Kto normalny wie, co będzie robił za miesiąc? Last minute request? Może być trudno. Wiele osób może mieć już gości na ten czas. Najbardziej neutralnym terminem są 2 tygodnie. Jeżeli jednak jesteś w długiej podróży, to pisz 2-4 dni wcześniej.

6. Jedziesz sam?

Jeżeli podróżujesz z osobą towarzyszącą koniecznie o tym napisz. Nie zapomnij także wysłać profilu tej osoby! A jeżeli nie ma konta na cs? To lepiej niech założy. Dużo osób się o to czepia.

2015-06-03 12.24.19

 

7.Przeczytaj profil i spersonalizuj request

Najważniejszy ze wszystkich punktów. Wielu użytkownikom nie chce się czytać profili i wysyłają tradycyjne ctrl + c, ctrl + v. Niestety jest to zabawa na krótką metę. Pisząc spersonalizowane wiadomości bardzo zyskujesz w oczach drugiej osoby. W tej części możesz też dodać dlaczego chcesz poznać daną osobę.

Jak pisać spersonalizowany request?

Zadaj jakieś proste pytanie dotyczące profilu tej osoby. np. jak się bawił w Australii? (o ile tam był)

Uwaga: niektórzy mają ukryte hasła, które proszą podać w wiadomości. Wielokrotnie natknąłem się na tekst typu: Napisz mi w wiadomości słowo XYZ, abym wiedział, że przeczytałeś mój profil.

IMG_3164

 

8. Jakie korzyści zaoferujesz hostowi?

Mimo szlachetnej idei couchsurfingu, wiele osób ucieszyłoby się z drobnej rekompensaty. Nigdy nie proponuj pieniędzy! Nie w tym rzecz. Couchsurfing polega na dawaniu. Zawsze. Odwdzięcz się gospodarzowi i koniecznie o tym wspomnij w requeście.

Jak się odwdzięczyć hostowi? Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia (bez podtekstów 🙂 ). Ja np. zawsze przywożę drobny upominek z Polski (przeważnie alkohol) i gotuję tradycyjną Polską potrawę. Jest przy tym dużo śmiechu i ogrom niesamowitych wspomnień. Co więcej, masz możliwość promować swój kraj! Filmik, który mi wysłał host z Genewy po tym, gdy następnego dnia odgrzał Żurek znajdziesz TUTAJ.

2015-12-06 13.05.04

 

9.Ile couch requestów powinieneś wysłać?

Zawsze, od razu wysyłaj przynajmniej 20 wiadomości. Mimo dobrej, spersonalizowanej wiadomości wciąż możesz zostać odrzucony. To normalne, że nie każdy Cię przyjmie. Jedni nie mają czasu, inni nie mają ochoty, a jeszcze inni już mają gości. Nie czekaj zanim każdy Ci odpisze. Wiele osób tego nie robi i możesz się nigdy nie doczekać.

10. Wypełnij sumiennie swój profil

Pod żadnym pozorem nie rób tego „na odwal się”. Niech Twój potencjalny host zobaczy, że włożyłeś trochę pracy w ciekawe wypełnienie go. Dodaj przynajmniej 5 zdjęć (najlepiej z podroży) i koniecznie na profilowe wstaw pozytywną fotkę z uśmiechem.

Tip.: najczęściej zagląda się do sekcji: „Amazing thing I have done”

11822483_947243848669749_6982428333148505841_n

 

Podsumowanie

Jeżeli miałbym jedną radą podsumować cały artykuł, poradziłbym Ci sumienne napisanie requesta. Jeżeli się przyłożysz i będziesz miał troszkę szczęścia dasz radę. Stosując 10 porad jak napisać lepszy couch request niż inni wyróżnisz się wśród reszty zapytań i to Ty znajdziesz hosta.

 

Tekst napisałem czekając na gości z Tajwanu! 🙂

Może macie jakieś doświadczenia z couchsurfingiem?

Dodalibyście coś?

You May Also Like

6 thoughts on “10 porad jak napisać lepszy couch request niż inni

 1. Fajny i przydatny artykuł 🙂
  Zwłaszcza spersonalizowanie wydaje się być mega konieczne.

  Zabrakło mi tylko jednej rzeczy. Co myślisz o tym, aby na przyszłość dodać jakieś przykłady( dobrze napisanego requesta, uzupełnionego profilu itp.)? Czasami ludzie nie mają takiej weny twórczej jak zacząć 😛

 2. Hej, właśnie zabieram się do napisania podobnego tekstu u siebie. Dawno nie dostałam żadnego fajnego requesta, coraz częściej dostaję coś typu: przyjeżdżam na koncert, przyjeżdżam spotkać się z kumplem, przyjeżdżam odebrać paszport, przenocujesz mnie?

  1. To jest straszne! Ja też często takie dostaje. Mam wrażenie, że przez to trochę zatraca się idea couchsurfingu.
   Powodzenia w pisaniu tekstu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *