10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz namiot

Jeżeli kupujesz namiot to idealnie trafiłeś. W końcu w podróży to jest nasz dom! Szkoda, aby nie spełniał naszych wymagań. Jeżeli latasz tanimi liniami lotniczymi, koniecznie przeczytaj do końca.

 

 1. Rozmiar po rozłożeniu. + przedsionek

Dosyć oczywistym jest dobranie rozmiaru. Zapewne nie jest to dla Ciebie żadne odkrycie Ameryki. Zastanów się najpierw, z kim będziesz spał w namiocie. Jeżeli z drobną dziewczyną, to nie masz o co się martwić. Jeżeli jednak wybierasz się z kolegą 190 wzrostu, szerokim w klacie, to koniecznie sprawdź wymiary wnętrza. Do swoich wymiarów dodaj zawszę kilka centymetrów, ponieważ nigdy nie śpimy na styk.

Przedsionek jest miejscem idealnym na zostawienie śmierdzących butów, plecaka, albo mokrych rzeczy. Co więcej, można w nim gotować! Pamiętam, gdy wróciłem z wyprawy na Trolltungę strasznie padał deszcz. Po całodniowej wędrówce byliśmy głodni jak dziki. Wtedy z pomocą przyszedł przedsionek, w którym zrobiliśmy obiad.

2015-08-15 21.05.33

 

2. Wymiary po spakowaniu

Jakże banalna rzecz, a za razem jak istotna! Jeżeli zamierzasz trzymać namiot wewnątrz plecaka to koniecznie sprawdź wymiary złożonego namiotu. Jest to bardzo wygodne, gdy mieści się on w środku. Nie mamy wtedy problemu z bujającym się bagażem. Co więcej, czasami nie da się go przytroczyć do plecaka. Wtedy trzeba nosić go w rękach, a o zgubienie bardzo łatwo.

Jeżeli latasz tanimi liniami, wyłącznie z bagażem podręcznym, to jest to dla Ciebie punkt obowiązkowy. W Ryanairze i Wizzairze długość plecaka nie powinna przekraczać 55 cm. Jest wiele namiotów, które spełniają te parametry. Oczywiście, czym mniejszy, tym wygodniejszy.

2015-09-08 22.58.13

3. Nieprzemakalność

Tak naprawdę, wszystko zależy od miejsca, w które jedziemy. Jeżeli wybierasz się na pustynie, to bierz i 750mm/ cm2. Jeżeli jednak jedziesz w Lasy Tropikalne, to weź 3000mm/cm2.

Mówi się, że minimalna nieprzemakalność namiotu, nie powinna być mniejsza niż 2000mm/ cm2. Czy to prawda? I dlaczego?

Teoretycznie 2000mm/cm2 odpowiada słupowi równemu 2 m wysokości. ! Jednak w praktyce wcale tak nie jest. Spadająca kropla uderza w namiot z pewną siłą, przez co ta wielkość spada.

„Ok, ale ile przetrwa te 2000mm?”  Spokojnie powinno (uwaga: powinno, nie musi) przetrwać kilkugodzinną ulewę podczas burzy.

Dlaczego „powinno, a nie musi” ? To, czy zmokniemy nie zależy tylko i wyłącznie od jakości materiału. Dochodzi do tego jeszcze, jakość szycia i… umiejętne rozstawienia. Już tłumaczę.  Po kolei, jeżeli kupujesz namiot „znanej” marki, nie powinieneś się martwić o wykonanie. Z jakiegoś powodu, to właśnie te firmy królują na rynku. Po prostu im zaufaj. Jeżeli jednak kupujesz „noname” to sprawdź jakość szwów. Podczas ulewy woda wchodzi, gdzie tylko się da. Nie pozwól, aby kapało do środka.

A rozstawienie namiotu? Gdy wieje silny wiatr, a krople deszczu lecą z każdej strony, nie pozwól, aby zalało Twój dom! Przy rozstawianiu zwróć uwagę, aby wszystkie ścianki tropiku były napięte i nie dotykały namiotu od wewnątrz. Ja kiedyś tak zrobiłem…

Jeżeli chcesz neutralny namiot, zadbaj, aby miał minimum te 2000mm/cm2

27

4. Wentylacja

Podróżując po ciepłych krajach zrozumiesz jak ważna jest wentylacja namiotu. Rano, gdy słońce świeci, a my jeszcze słodko śpimy, temperatura wewnątrz gwałtownie wzrasta. Przy 20 °C na zewnątrz, w środku potrafi już być 30 °C! Nie da się wtedy spać.

Na co patrzeć? Wiele namiotów dysponuje dwoma wejściami. Wtedy można uchylić oba, dzięki czemu świerze powietrze może spokojnie przechodzić przez nasz namiot.

2015-09-04 10.23.04

5. Waga

Chyba nikt nie lubi nosić ciężkich rzeczy. W tym przypadku reguła jest prosta: czym lżejszy, tym lepszy. Jeżeli nie kupujesz specjalistycznego namiotu, to nie powinien przekraczać 3-3,5 kg. Nie zwracałem zbytnio uwagi na wagę, póki nie zacząłem chodzić po górach z plecakiem. Uwaga: można nawet znaleźć namioty ok. 1 kg.

 

6. Rodzaj 

Ten punkt jest tak oczywisty, że długo zastanawiałem się, czy w ogóle o nim pisać. Uznałem jednak, że jest ważny, ponieważ wszystkie punkty nie mają sensu, jeżeli nie określisz czego potrzebujesz. 

Szukając namiotu na biwak, nie będę patrzył na wagę i kolor, tylko na rozmiar i komfort. Jeżeli wybieram się w góry, to przyjrzę się wadze. Simple.

Rodzaje:

  • wyprawowe (trekkingowe)- lekkie, solidnie wykonane.
  • górskie (ekspedycyjne)- cięższe, zrobione z bardzo trwałych materiałów.
  • kempingowe- cięższe, duże, komfortowe.
  • plażowe- lekkie, zazwyczaj bez jednej ściany.

Te najbliższe mojemu sercu, to namioty wyprawowe. Dzielą się one na kilka rodzajów.

  • igloo- klasyczne, samostojące konstrukcje. Bardzo szybko się je rozstawia, w miarę przestrzenne.
  • tunel- lekkie namioty, rozkłada się je nieco dłużej, jednak nie jest to skomplikowane. Przy dużych namiotach oferują więcej przestrzeni niż igloo. Do wad można zaliczyć mniejszą odporność na wiatr i brak możliwości przestawienia po rozłożeniu .
  • geodezyjne – wyglądem podobne do igloo, ale mają więcej stelaży. Co za tym idzie są cieższe, ale zdecydowanie lepiej odporne na wiatr. Mają mało miejsca w środku, ale sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach.
?
Tunel

7. Samonośność

Co to właściwie znaczy? Namioty samonośne nie potrzebują szpilek, aby rozłożone stały bez naszej pomocy. Można zastanawiać się, do czego jest mi to potrzebne. Jednak podróżując po suchych, kamienistych, górzystych terenach jest to zbawieniem. Czasem zdarza się tak, że po prostu nie da się wbić szpilek w podłoże. Wtedy trzeba kombinować, przestawiać namiot, szukać odpowiedniego miejsca. Czasem naprawdę o to bardzo trudno…

nocowanie na Preikestolen!
nocowanie na Preikestolen!

8. Kolor

Z pozoru może wydawać się nieistotny, ale gdy przyjrzymy się bliżej, jest bardzo ważny.

Po pierwsze, jaskrawe kolory takie jak: żółty, czerwony, czy różowy przyciągają owady. Uwierz mi na słowo, że zmęczony, spocony po ciężkim dniu niechętnie przywitasz nowych gości w namiocie.

Co więcej, w wielu krajach nocowanie w namiocie, po za kempingiem jest zabronione. A nawet jakby nie było, przyjemniej jest mieć odrobinę prywatności. Jasne kolory przyciągają uwagę ludzkiego oka, niefajnie byłoby przyciągnąć pijanych nastolatków.

 

9. Ilość powłok

Szukając ultra lekkiego namiotu natknąłem się na jedno-powłokowe namioty. Na początku byłem zachwycony ich wagą. Ważyły poniżej 1 kg! Mimo wszystko, nie zdecydowałem się na taki model.

Podczas deszczu wystarczy dotknąć ścianki namiotu i już woda dostaje się do środka. Może wydawać nam się, że nie będziemy dotykać ścianek. Świadomie na pewno nie, ale czy przez sen też?

Co więcej, wentylacja jest dużo słabsza. Efektem tego jest skraplająca się para wodna wewnątrz namiotu. A tego bardzo byśmy nie chcieli.

20150922_061544

 

10. Gwarancja

Przed podjęciem decyzji warto spojrzeć też na gwarancje jaką daje nam producent. Standardowo, jest to okres dwóch lat, ale warto poczytać opinie na temat uznawania zwrotów.

Najczęstszą usterką w namiocie jest połamany stelaż. Producenci tłumaczą się, że jest to element wymienny i jest to uszkodzenie mechaniczne.

Ja miałem dokładnie takim problem. Podczas wyprawy połamały mi się pałąki. (oczywiście nie z mojej winy!) , reklamowałem i… wymienili. Może miałem farta, może napisałem dobre odwołanie, nie wiem. A może po prostu trafiłem na miłą panią sprawdzającą reklamacje? Firmy, które wymieniły mi stelaż to: fiord nansen i vango.

 

Podsumowanie:

Zapewne, gdy będziesz szukał namiotu nie znajdziesz takiego, który spełni wszystkie 10 wymagań. (jeżeli znajdziesz to koniecznie napisz!) Ja szukałem bardzo długo tego jedynego. Znalazłem i jest wspaniały. Spełnia 8 na 10 punktów.

W razie pytań, pisz śmiało! 🙂

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *