18 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Izraela 

[UPDATE – pozwoliłem sobie dodać jeszcze jeden bardzo ważny punkt! Patrz na dole]

Jeszcze do niedawna raerael wydawał się być krajem „trudnym” do odwiedzenia. Można tam było dolecieć jedynie regularnymi liniami lotniczymi, a stosunki polityczne były napięte. Jednak od pewnego czasu sytuacja się zmieniła, jest bezpieczniej, a co za tym idzie pojawili się tani przewoźnicy. Mianowicie ukochany Ryanair i Wizzair.

Po przeczytaniu miliona blogów, przewodników, tygodniu autostopowania po Izraelu oraz wyciągniętych wnioskach przedstawiam Wam listę rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Izraela.

Lista 18-stu rzeczy, które musisz wiedzieć:

1. Tanie loty do Eilatu

Do Eilatu możesz dostać się Ryanairem z Krakowa lub Wizzairem z Warszawy. Polując na dobre okazje polecisz za 300-400 zł w obie strony. A nawet trafiają się promocję z lotami za 150 zł tam i z powrotem!

2. Lotnisko Eilat (Ovda)

Obie linie latają do Eilatu (Ovda). Nie dajcie się jednak zwieść nazwie miejscowości. Tak naprawdę samolot ląduje w Ovdzie, która oddalona jest od Eilatu o 60 km i leży po środku pustyni. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma dosłownie nic. Z lotniska jeżdżą jednak autobusy. Co więcej, mimo takiej lokalizacji da się złapać stopa. Nawet w Szabat 🙂

DSC06851

3. Kontrole lotniskowe

Przyszykujcie się na bardzo rygorystyczną kontrolę na lotnisku. Za raz po tym jak wysiadłem z samolotu zostałem poproszony na bok i uzbrojona w karabin Pani w mundurze zadała mi kilka pytań typu: dlaczego przejechał Pan do Izraela?; Czy zna Pan kogoś w Izraelu? Gdzie Pan zamierza spędzić czas pobytu? Gdzie będzie Pan spał? Czy już kiedyś był Pan w Izraelu? Gdzie Pan pracuje? Czy ma Pan rodzeństwo? Itp. Następnie podchodzę do okienka z kontrolą paszportową, w którym znowu zostaję zasypany podobnymi pytaniami.

W drugą stronę wbrew pozorom jest jeszcze gorzej. Znowu pytania: Gdzie Pan podróżował? Czy kogoś Pan zna w Izraelu? Kogo Pan poznał? Czy samemu Pakował Pan plecak? Czy mógł ktoś do niego zaglądać od momentu spakowania, zawsze może przecież być w nim bomba… , Dlaczego spał Pan w namiocie? Skąd Pan wiedział gdzie rozbić namiot? itp.

Jeżeli podróżowałeś kiedyś do krajów Arabskich na pewno zostaniesz jeszcze bardziej kontrolowany. Istnieje nawet możliwość, że nie wjedziesz do Izraela. Ponoć takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą krajów typu Iran, a nie Turcja lub Maroko.

4. Jerozolima

Jerozolima jest miejscem świętym dla 3 największych religii świata. Dla Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów.

Dla nas wiąże się to z historią Jezusa, który nauczał w Jerozolimie, tutaj został ukrzyżowany i tu zmartwychwstał.

Dla Żydów (dla Chrześcijan w sumie też, Stary Testament) jest to święte miejsce, ponieważ właśnie na obszarze Jerozolimy znajdowała się Arka Przymierza, w której przechowywane były tablice z 10-cioma Przykazaniami, które Mojżesz dostał od Boga. W tej chwili jedyną pozostałością po Świątyni jest Ściana Płaczu.

W Islamie za raz po Mekce i Medynie Jerozolima jest 3-cim najświętszym miejscem na świecie. Tutaj Mahomet dotarł po długiej podróży i wstąpił do Niebios. Miejscem, gdzie to się dokonało jest Meczet Al-Aksa.

DSC07068
Meczet Al-Aksa

5. Przepisy celne

Jeżeli ostatnie dni spędziłeś nurkując na plażach Eilatu i znalazłeś jedną z wielu części rafy wyrzuconą przez morze, nie zabieraj jej ze sobą. Jest to surowo zabronione!

6. Woda na lotnisku

Ciekawe jest, że mimo serii zadawanych pytań każdej osobie, potrójnej kontroli bagażu, podwójnej kontroli paszportowej nikt nie zwraca uwagi na butelki z płynami. Widziałem osoby przewożące pół litrowe butelki napełnione wodą. Pytanie, czy jest to stała reguła, czy przypadek?

7. Morze Martwe

Morze Martwe to największa depresja na świecie. Tafla wody znajduje się na poziomie -430 m.n.p.m. A zasolenie wynosi 260‰, dla porównania zasolenie Bałtyku wynosi od 2 do 15‰. Dzięki temu wyporność jest na tyle duża, że można w wodzie leżąc czytać gazetę.

 DSC07214

8. Waluta, bankomaty, dollary, euro

Waluta obowiązująca w Izraelu to szekle. 1 zł = 1,1 NIS. Jedną z najrozsądniejszych opcji jest wymiana w Polsce Złotówek na Dollary, a następnie wymiana ich na szekle w Izraelu. Niestety w ten sposób dwukrotnie płacimy za przewalutowanie, jednak wymiana złotówek na szekle na miejscu jest jeszcze mniej korzystna.

W miastach nie ma problemu z płatnościami kartą.

9. Ceny

Izrael jest krajem drogim. Zdecydowanie droższym niż Niemcy czy Włochy.

Przykładowe ceny: woda 1,5l 8-10 NIS, falafel 13-20 NIS, Hummus 15 NIS, piwo 17 NIS, bilet na komunikację w Jerozolimie 7 NIS, łóżko w hostelu w Jerozolimie pokój wieloosobowy 60-150 NIS, łóżko w pokoju 2-dwu osobowym 150< NIS

10. Zróżnicowana pogoda i klimat

Izrael jest krajem ekstramalnie ciepłym, jednak temperatury znacznie różnią się w zależności od rejonu. Nie ma „najlepszego” miesiąca na podróż, ponieważ każdy preferuje inne temperatury. W lutym średnie temperatury za dnia w Jerozolimie wynoszą 12-17°C, w nocy 0-3° C, natomiast na południu kraju w Eilacie średnie temperatury wynoszą za dnia ok. 25°C, w nocy 15°C. Latem może być ciut za gorąco.

DSC07151

11. Bezpieczeństwo

Czy w Izraelu jest bezpiecznie? Gdy po raz pierwszy powiedziałem rodzinie, że wybieram się do Izraela, to babcia prawie nie padła na zawał. Jednak kraj jest „względnie” bezpieczny. Co to znaczy „względnie”? Jeżeli chodzi o zagrożenie ze strony ludności lokalnej, to jest naprawdę minimalne. Chodząc wieczorem po Jerozolimie, albo jakimkolwiek innym mieście czułem się bezpieczniej niż w Warszawie. Nie ma tu „łebków” szukających zaczepek. W mieście co 100-500 m znajdują się przystanki, na których stoi kilku uzbrojonych wojskowych. To prawda, że od czasu, do czasu zdażają się ataki na tle religijnym. Chociażby wybuch bomby w autobusie lub atak nożem na Amerykanina (oba 2016) jednak zdarzają się one bardzo rzadko, jest ich co raz mniej. Tak naprawdę w każdym dużym mieście w Europie regularnie zdarzają się ataki tego typu (no może oprócz bomb), tylko o tym się nie mówi. Są mniej spektakularne…

DSC06972

12. Szabat

Żydzi obchodzą Szabat, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę. Teoretycznie Żydzi nie powinni wtedy pracować, zatem sklepy są pozamykane. Działają jednak autobusy, taxówki, a na w mniej radykalnych miejscach nawet restauracje.

DSC07094

13. Autonomia Palestyńska

Jeżeli będziesz chciał pojechać na teren Autonomii Palestyńskiej to na pewno Żydzi będą Ci to odradzać tłumacząc, że jest to niebezpieczne. Dla Żydów owszem, ale nie dla Ciebie. Ze względu na historię i działania rządu istnieje ogromna nienawiść między tymi narodami. Jednak oba kraje nie mieszają w konflikt turystów i umożliwiają im spokojne podróżowanie. Zdecydowanie warto zobaczyć Palestynę, aby dostrzec różnice kulturowe. Oba kraje dzieli ogromna przepaść i widać to przekraczając granicę pierwszego miasta. Jest to kraj muzułmański i wszystko jest zupełnie inne. Ceny też 🙂

DSC07118

14. Język angielski

Większość Izraelczyków płynnie mówi w języku angielskim i bez problemu będziesz mógł się porozumieć. Na pewno w miejscach turystycznych i dużych miastach nie napotkasz żadnych problemów. My jeździliśmy stopem po całym kraju i kilka razy zdarzyło się, że miejscowi nie mówili ani jednego słowa w języku angielskim. Ale daliśmy radę. Google tłumacz i mapa daje radę.

15. Noclegi na dziko w namiocie

Jeżeli nie nocujesz na terenie Parku Narodowego możesz spokojnie rozbić namiot, jest to prawnie legalne. Co więcej, dosyć często można napotkać miejsca specjalnie przeznaczone na rozbicie namiotu. Są tam krany z zimną wodą, z których można skorzystać za darmo.

Gdzie rozbić się w Eilacie? My nocowaliśmy na plaży z Wifi, kranami i prysznicami 😀 Teoretycznie nie można się tam rozbić, a plaża należy do prywatnego właściciela, mimo to zawsze są tam rozbite namioty. Czasem nawet przyjeżdża gospodarz. Nie ma on nic przeciwko rozbijaniu się na kilka dni. Problem może pojawić się, jeżeli będziecie chcieli zamieszkać na plaży przez miesiąc. Ale chyba nikomu z nas to nie grozi? Kilka razy dziennie przejeżdża obok policja i nikt nigdy nie ma problemu. Plaża jest rewelacyjnym miejscem. Zawsze możemy spotkać tam zakręconych ludzi, jest internet, prysznice, restauracja, bar i RAFY KORALOWE 🙂

Zrzut ekranu 2017-02-23 o 17.40.37

Zrzut ekranu 2017-02-24 o 11.13.51

KLIKNIJ TUTAJ, A OBEJRZYSZ FILM Z NURKOWANIA 

16. Internet

W Eilacie i Tel Avivie na terenie całego miasta jest darmowa sieć Wifi. W Jerozolimie spokojnie można podłączyć się do jednej z wielu sieci restauracji. Gdy spaliśmy na plaży w namiocie, niejednokrotnie mieliśmy dostęp do internetu. 😀

Ponoć koszt kupna karty SIM z internetem jest bardzo wysoki.

17. Lokalne przysmaki

Jadąc do Izraela koniecznie trzeba spróbować kilku lokalnych potraw.

Hummus – nie można go porównywać do hummusu w Polsce. Smakuje zupełnie inaczej i jest przepyszny! Najczęściej kupuje się go na talerzu wraz z pitą. Warto też spróbować Falafela oraz sok z granata sprzedawany na ulicach Jerozolimy.

DSC07108

DSC07109

18. Wszędzie pustynia

Praktycznie cały kraj pokrywa ogromna pustynia. Poruszając się na północ ta tendencja delikatnie się zmienia i robi się troszkę zielono. Na południu tylko piach i kaktusy 🙂

DSC07127

pustynia

19. Autostop

Izrael jest jednym z krajów, w którym autostop działa bardzo dobrze. Przyznam szczerze, że byłem bardzo zdziwiony, że łapanie stopa jest, aż tak łatwe! Wynika to z tego, że Izrael to jedna wielka pustynia, a autobusy zazwyczaj jeżdża tylko na konkretnych trasach między dużymi miastami. Na „wsi” autobusy to rzadkość i miejscowi bardzo często przemieszczają się w ten sposób.

 

To, kiedy jedziesz do Izraela? 😉

You May Also Like

2 thoughts on “18 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Izraela 

  1. Jeszce nie wiem, kiedy lecę, ale na stop procent muszę tam wrócić!

    PS: Coś mi się wydaje, że chodziło ci raczej o Izraelczyków, a nie Izraelitów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *