7 powodów dlaczego musisz jechać do Berlina

Berlin, no właśnie, dlaczego? W tym artykule poznasz 7 powodów dlaczego musisz jechać do Berlina.

Berlin to stolica jednego z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. To wielokulturowe miasto przyciąga rocznie miliony turystów. A sam kraj z turystyki zarabia aż 280mld euro rocznie. Nie bez powodu..

1. Przede wszystkim jest blisko!

Niemcy to jakby nie patrzeć nasz „sąsiad”. Możemy wstrzelić się w dobrą promocję
i pojechać z Lux Express nawet za 78zł w dwie strony,
(w momencie pisania artykułu) Eco lines 50zł w dwie strony! Zawsze można też próbować Polskim Busem.

berlin zwiedzanie

 

2.Porządny kawał historii- Mur Berliński.

Tu nie chodzi tylko o jakiś tam mur dzielący Berlin na dwie części, chodzi o znacznie więcej. Jest to jeden z najpopularniejszych symboli zimnej wojny. Wojny, która trwała ponad 40 lat. A zaangażowany był w nią cały świat.

IMG_3037

W mieście możemy zobaczyć pozostałości muru. Czasem jest to pojedynczy kawałek,
a nieraz dłuższy fragment. Architektura Berlina zachodniego znacznie różni się od części wschodniej. Aliancka część jest nowoczesna, schludna, zadbana. Natomiast Sowiecka część to komunalny styl, byłej NRD.

 

berlin zwiedzanie

Co więcej, warto odwiedzić Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść między NRD, a Berlinem zachodnim. Znajduje się tam też: muzeum, stare zdjęcia, panorama muru, a nawet budka ze strażnikami upamiętniającymi przejście. Stoi tam dwóch panów ubranych w mundury, można zrobić sobie z nimi zdjęcie, oczywiście za opłatą.

IMG_3052

3.Spacer z piwem.

Czyli to czego brakuje wielu Polakom. W Berlinie spokojnie, zgodnie z prawem można pić ten zacny trunek w miejscach publicznych. W stolicy Niemiec jest wyjątkowo dużo terenów zielonych. Na szczególną uwagę zasługuje Tiergarten. Ogromny park położony w okolicy Bramy Brandenburskiej. Życie od razu staje się piękniejsze, gdy podczas pikniku ze znajomymi można delektować się niemieckim, lokalnym piwem.
W Niemczech piwo to bardzo pospolity napój spożywany przez dużą część społeczeństwa. W Polsce bardzo często kojarzy się z panami przed sklepem monopolowym, tu jest zupełnie inaczej. Berlin zwiedzanie z piwem i życie staje się piękne.

IMG_2958

4.Niemiecki/Turecki kebab.

W Niemczech mieszka obecnie ok. 2-3 mln osób o tureckich korzeniach. Nie bez powodu kebab jest tam tak bardzo popularny. Różni się znacząco od „polskiego kebaba”.
Przede wszystkim dużo częściej mamy do czynienia z baraniną, niż kurczakiem.
Warto też wspomnieć o niemieckich restauracjach z kebabami, które w niczym nie przypominają większości polskich „restauracji”. Panuje tam porządek, czystość, a nawet elegancja. Można w nich spotkać całe rodziny, niemieckie również.
Cena: 3-5 euro

2015-03-29 16.01.55

5.Niemieckie Currywursty.

Currywursty, również sprzedawane przez ludność Turecką. Są bardzo popularne w Berlinie, nawet można je nawet spotkać dużo częściej niż kebaby.
Wieprzową kiełbaskę po uprzednim grillowaniu lub pieczeniu dostajemy posypaną ogromną ilością przypraw curry i polaną specjalnym sosem pomidorowym. Danie jest zwykle podawane z bułką lub frytkami. Bardzo smaczne, mniam.
Cena: 1,5-2,5 euro

berlin zwiedzanie

6.Muzea – Berlin zwiedzanie

Berlin zwiedzanie? Proszę bardzo. W samym Berlinie jest ich prawie 180, to więcej niż w Paryżu i Londynie razem wziętych! Znajdują się w nich zarówno ważne dzieła historyczne, jak i osiągnięcia sztuki współczesnej.
Wisienką na torcie jest Wyspa Muzeów, na której mieszczą się wspaniałe muzea.
Najpopularniejsze z nich to: Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stare muzeum narodowe.

berlin zwiedzanie

 

7.Można polansować się w Mercedesie.

 Pierwszego dnia trafiliśmy na kiepską pogodę, chowaliśmy się przed deszczem gdzie popadnie. W pewnym momencie spaceru zobaczyliśmy za szybą luksusowe auto. Postanowiliśmy wejść. Nawet dokładnie nie pamiętam co to było za miejsce, z jednej strony ludzie pijający kawę, z drugiej samochody.
Postanowiliśmy je obejrzeć nieco bliżej.

 

berlin zwiedzanie

 

Ciekawostki:

  • powierzchnia Berlina jest aż 9 razy większa niż Paryża,
  • biletomaty mają opcję języka polskiego,
  • tak jak w NYC taksówki są tylko w kolorze żółtym, tak w Berlinie jest to kolor kremowy,
  • w Berlinie ciężko znaleźć zabudowę po III Rzeszy,
  • 9 lipca 2006 na stadionie Olympiastadion Berlin odbył się Finał Mistrzostw Świata w Piłce nożnej pomiędzy Włochami a Francją,

 

berlin zwiedzanie

You May Also Like

One thought on “7 powodów dlaczego musisz jechać do Berlina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *