Autostop dla początkujących – poradnik

Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą autostopem, ale nie do końca wiesz jak to zrobić to dobrze trafiłeś. W kilku najważniejszych podpunktach wyjaśnie Ci jak skutecznie jeździć autostopem.

Przygotowania autostopowicza

Przed wyjazdem dobrze przejrzyj trasę! Weź pod uwagę kilka możliwości. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza. Najłatwiej jeździć między dużymi miastami. Jednak unikaj wjeżdżania do centrum miasta!
Koniecznie sprawdź wcześniej wylotówki (polecam stronę www.hitchwiki.org) Jest to kwestia zdecydowanie kluczowa! Opuszczenie aglomeracji to najtrudniejsza część podróży.

Zabierz ze sobą papierowe mapy, albo chociaż mapy dostępne na telefonie. (polecam aplikację maps.me)

IMG_8317

 

Gdzie powinieneś się ustawić?

Najważniejsze, żebyś był bezpieczny. Stój tak, aby kierowca miał miejsce do zatrzymania samochodu. Ustaw się w ten sposób, aby kierowca miał czas podjąć decyzję oraz by miał czas na zatrzymanie. Nikt nie będzie hamował dla Ciebie z piskiem opon!

Dobre miejsce znacząco skróca czas oczekiwania na okazje.

Pamiętaj, że stopowanie na autostradach jest zabronione!

Najlepsze miejsca:

  • stacje benzynowe– zdecydowanie najlepsze miejsce do szukania autostopu. Podchodząc do kierowcy zwiększasz szanse. Uśmiechając się zyskujesz wiarygodność, a co więcej trudniej Ci odmówić. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie być nachalnym!

W razie kiepskiej pogody masz gdzie się schować, często też możesz poprosić obsługę stacji o wrzątek, aby zrobić zupkę chińską.

IMG_2825

Osobiście bardzo polecam stopowanie w ten sposób. Na stacjach czeka się średnio 3-4 razy krócej niż przy drodze. Proś zawszę kierowców, aby koniecznie wysadzili Cię właśnie na stacji. Jeżeli wyrzucą Cię przy zjeździe lub w mieście stracisz około 2-3 godzin na wyjazd.

  • przystanek autobusowy– jest na nim odpowiednio dużo miejsca, aby kierowca mógł się zatrzymać. Co więcej, są dobrze widoczne. Niestety kierowca może pomyśleć, że czekasz na autobus…
  • rogatki na autostradach- masz czas, aby podejść do kierowcy, aby z nim porozmawiać. W niektórych krajach jest to zakazane.
  • światła drogowe- masz czas, aby złapać kontakt wzrokowy z kierowcą. Najlepiej wtedy stać z kartką albo kartonem, aby kierowcy nie pomylili Cie z popularnymi usługami mycia szyb. Minusem jest to, że widzi nas tylko kilku pierwszych kierowców.

 

Oczekiwanie na kierowce

Wielogodzinne oczekiwania mogą zniechęcić, jednak postaraj się zachować optymizm i uśmiech na twarzy. Prędzej zabiorą uśmiechniętego stopowicza niż zmarnowanego człowieka.

Pamiętaj też o kontakcie wzrokowym. Kontakt wzrokowy to sposób, by kierowca ci zaufał. Koniecznie zdejmij okulary przeciwsłoneczne!

Czy ubiór jest ważny? Oczywiście, że tak! Kierowcy prędzej zabiorą osobę ubraną w pozytywne, kolorowe ciuchy niż ciemne, ponure kolory. Fajnym elementem jest też nakrycie głowy. Tutaj wybór jest ogromny. Zaczynając od chustki, po przez wszelkiego rodzaju kapelusze i czapki.

Postaraj się wyglądać jak podróżnik. Zawsze miej widoczny plecak (jak masz to mapę), aby kierowcy wiedzieli, że nie jesteś przypadkowym lokalesem, któremu uciekł autobus.

2015-05-22 14.20.36

 

Bezpieczeństwo 

O bezpieczeństwie podczas podróży autostopowej dokładniej pisałem tutaj. 

Podstawowe zasady:

Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak NIGDY nie wsiadaj! Jeżeli wydaje Ci się, że czujesz od kierowcy alkohol, narkotyki, albo po prostu wygląda podejrzanie bez wahania odmów jazdy.

Możesz wymyślić byle jaki powód, cokolwiek. Np. że jedziesz w drugą stronę, że żartowałaś z tym kciukiem i naprawdę czekasz na znajomych.

Przed wejściem do samochodu porozmawiaj chwilę z kierowcą. Spytaj gdzie jedzie i czy będzie mógł Cie wysadzić w bezpiecznym miejscu.

Kolejną zasadą bezpieczeństwa (jeżeli jeździmy w parach damsko-męskich) facet zawsze wsiada pierwszy do samochodu. Tak w razie co, by kierowca nie uciekł z jego lubą.

Kwestia numer dwa. Jeżeli samochód prowadzi mężczyzna to lepiej, żeby chłopak usiadł z przodu, a dziewczyna z tyłu. Unikniemy niepotrzebnych problemów, gdyby kierowca chciał obmacywać kobietę.

Nie rozstawaj się ze swoimi najcenniejszymi rzeczami. Portfel, telefon i dokumenty lepiej trzymać przy sobie.

Robimy to tylko, aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Untitled

Czego nie robić?

Bardzo ważne, abyś nie zasypiał, przynajmniej na początku. Często kierowcy zabierają autostopowiczów właśnie po to, aby z nimi porozmawiać. Czasem są zmęczeni, senni, czasem chcą Cie poznać, a czasami po prostu są gadułami.

Słuchaj ich i staraj się poznać swojego kierowce.

Nigdy nie komentuj stylu jazdy kierowcy. Może to ich zdenerwować, albo bardzo zniechęcić. Jeżeli czujesz się niebezpiecznie, poproś, aby Cie wysadził na najbliższej stacji.

IMG_3084

 

Słowo końcowe

Przede wszystkim musisz wyzbyć się obaw. Jeżeli będziesz zastanawiał się, czy nikt Cie nie przejedzie, nie porwie prawdopodobnie nigdy nie wyjedziesz. Wbrew pozorom autostop jest bardzo bezpieczną formą podróżowania. Najzabawniejsze jest to, że wszyscy Ci, którzy najbardziej przekonują o niebezpieczeństwie stopowania nigdy tak nie jeździli.

Początki są zawsze trudne. Nie zraź się, gdy będziesz czekał dwie godziny. Kluczowym elementem jest pogoda ducha.

Pewnego razu, gdy moja koleżanka wybrała się w pierwszą podróż autostopową na pierwszego kierowce czekała, aż 10 godzin!!! I to jeszcze w grudniu! Później było już tylko lepiej 🙂

autostop

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *