Autostop na Islandii – przekleństwo czy zbawienie?

Autostop na Islandii – przekleństwo czy zbawienie? W sierpniu 2016 r. wraz z dziewczyną przejechałem dookoła całą Islandię. Bez pośpiechu pokonaliśmy 1500 km w 11 dni. Resztę czasu kręciliśmy się po południowej części wyspy. Przed wyjazdem słyszałem wiele znacznie różniących się opinii o stopowaniu na wyspie. Jedni mówili, że czeka się 15 min. a drudzy, że 3 godz. Z czego wynikają tak rozbieżne czasy?

Autostop na Islandii – czas oczekiwania

Zależy on od wielu czynników. O ile przy ‚normalnym’ stopowaniu po Europie czas oczekiwania zależy od miejscówki, kraju i pory dnia, to na Islandii jest to znacznie bardziej rozbudowane.

Najważniejsze z nich to m.in:

  • W, której części wyspy jestem – na turystycznym południu stopuje się rewelacyjnie. Zazwyczaj czekaliśmy po 15-25 min. Na północy ciut gorzej, ale wciąż bardzo dobrze. Tutaj średni czas oczekiwania wynosił 30 min. Jeżeli podążasz główną drogą nr 1 okrążającą Islandię to ze złapaniem stopa nie będziesz miał problemu. Wjeżdżając w drogi przeznaczone tylko i wyłącznie dla samochodów z napędem 4×4 możesz czekać kilka godzin i nikogo nie zobaczyć!
  • W jakim terminie podróżuję – wbrew pozorom Islandczycy często nie zabierają autostopowiczy. To turyści najczęściej ratują nam pośladki i zabierają nas ze sobą. Na 32 złapane stopy raptem 6 z nich to stali mieszkańcy! Jeżeli planujesz zwiedzić Islandię w maju, albo październiku jazda autostopem może okazać się bardzo uciążliwa. Co ciekawe wiele osób z Francji, Szwajcarii, Niemiec zabierają na Islandii autostopowiczy po raz pierwszy w życiu 🙂
  • Kolejka do łapania stopa? Kilka razy słyszałem o czymś takim, jednak nigdy wcześniej nie czekałem na swoją kolej do łapania stopa. Islandia jest rajem dla autostopowiczy dlatego spotykamy ich kilka razy dziennie. Przez cały wyjazd widzieliśmy 65 razy „kolegów po fachu.”

Podczas Najkrócej czekaliśmy 10 s., a najdłużej 70 min.

DSC05851

Ubiór autostopowicza na Islandii

Narodowe przysłowie w Islandii brzmi: „Jeżeli nie lubisz pogody na Islandii, wystarczy poczekać 5 min.”  Pogoda faktycznie jest bardzo zmienna, jednak nieodzownym jej elementem jest wiatr i stosunkowo chłodna (jak na wakacje dla Polaka) temperatura.

W sierpniu (ponoć najcieplejszym od 20 lat!) za dnia temperatura wynosiła od 11 do 18° Przez silny i porwisty wiatr temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa. Ubierz się ciepło, a najlepiej bardzo ciepło. Koniecznie weź czapkę, a nawet rękawiczki. (Nie żartuję, czapka to obowiązkowy element naszej garderoby, nosiliśmy ją codziennie). Nie zapomnij też o kurtce przeciwdeszczowej, ani o kremie przeciwsłonecznym. Słońce jest bardzo niepozorne i potrafi spalić nosek.

DSC06422

Podsumowując

Jazda po głównej drodze w sezonie na Islandii przy dobrej pogodzie to istna bajka. Jeżeli tylko zmienisz jeden z tych 3 elementów (główna droga, sezon, pogoda) autostop może się stać Twoją udręką. A może nie będzie, aż tak źle?

Turyści bardzo często zwiedzają te same miejsca co Ty, zatem wożą Cię od atrakcji do atrakcji. Jeżeli tylko nie będzie padać to śmiało mogę powiedzieć, że jest to jeden z 3 najlepszych krajów do stopowania jakie odwiedziłem.

Autostop na Islandii to również rewelacyjne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody ze stopowaniem ! 🙂

A gdzie Tobie się najlepiej stopowało? Pochwal się w komentarzu 🙂

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *