Co zwiedzić na Islandii? Atrakcje alternatywne

Uważam, że najrozsądniej podzielić najciekawsze miejsca na 2 kategorie; Atrakcje turystyczne, które zwiedza większość turystów oraz atrakcje alternatywne, przy których czasem turystów nie ma wcale, a czasem jest ich raptem kilku. (Te lubię najbardziej!) Jedziesz wkrótce na tą piękną wyspę i zastanawiasz się co zwiedzić na Islandii?

Atrakcje turystyczne:

Przedstawione poniżej atrakcje to głównie cuda natury. Grzechem byłaby podróż na Islandię bez zobaczenia tych wspaniałych miejsc. Są one naprawdę piękne i robią ogromne wrażenie. Jedne bardziej, a drugie mniej. W tym przypadku oczywiście też jesteśmy turystami i głupio narzekać na tłumy. Ale prawdą jest, że ogromne autokary głośnych, amerykańskich turystów psują troszkę atmosferę. Nie mniej jednak, warto.

1.Camping w Reykjaviku

Obowiązkowe miejsce dla każdego nowo przyjezdnego. Jest to najlepiej zorganizowany camping jaki w życiu widziałem. Goście oprócz podstawowego zaopatrzenia mogą skorzystać z laptopów i szafek z „free stuffem”. BEZPŁATNIE 🙂

Co więcej, atmosfera na campingu jest niesamowita. Na Islandię pod namiot generalnie przyjeżdża mało cebulaków i można spotkać true travellersów z całego świata. Niesamowici ludzie!

Cena*: około 75-80 zł 🙁

*cena w sezonie

dsc05757

2.Thingvellir

Jest to park, w którym łączą się dwie płyty oceaniczne. Północnoamerykańska i euroazjatycka. Na początku myślałem, że stanę jedną nogą po stronie amerykańskiej, a drugą po europejskiej, ale nic z tego. Przez ogromny obszar parku przebiega wiele uskoków, które nie są ze sobą połączone. Ah te ruchy płyt tektonicznych 🙂

Wyjątkowo piękne miejsce, dużo bardzo dobrze zadbanych tras do chodzenia.

Czas na zwiedzanie: 1-3 godz.

Cena: Free

dsc05833

3.Geysir i Strokkur

To od niego nazwane są wszystkie Gejzery. Największy i najbardziej efektowny gejzer na Islandii, problematyczne jednak może być to, że eksploduje raz na 48 h. Jednak obok jest gejzer Strokkur, który regularnie wyrzuca wodę co około 10 min. na wysokość 35 m.

Tip: warto wybrać się tam rano, bo już o 11 jest masa ludzi!

Czas na zwiedzanie: 1 godz.

Cena: free

dsc05888

4.Gullfoss

Jest to najchętniej odwiedzany wodospad przez turystów. Jest ogromny i potężny przez co naprawdę można go poczuć.

Tip: Koniecznie weźcie kurtkę przeciwdeszczową 😉

Czas na zwiedzanie: 1-1,5 godz.

Cena: free

dsc05930

5.Seljalandsfoss

Jeden z ładniejszych wodospadów na Islandii, przynajmniej w moim odczuciu. Największą atrakcje stanowi drużka, którą można obejść wodospad.

Tip: weźcie kurtkę przeciwdeszczową

Czas na zwiedzanie: 1 godz.

Cena: free

dsc05961

6.Skogafoss

Położony raptem 29 km. od poprzedniego wodospadu. Również robiący wrażenie, ładny wodospad. Tuż za mną (z perspektywy zdjęcia) znajduje się camping! Piękne miejsce na nocleg 🙂

Czas na zwiedzanie: 1 godz.

Cena: free (camping oczywiście płatny)

dsc05982

7.Czarna plaża w Vik

Podczas ostatniej erupcji wulkanu w 1918 r. gdy gorąca lawa spływała do zimnego oceanu, różnica temperatur sprawiła, że lawa popękała na drobne kawałeczki i w efekcie powstał czarny piasek.

Czas na zwiedzanie: 1 godz.

Cena: free

dsc06049

8.Jezioro Myvatn

W pobliżu jeziora jest wiele, (naprawdę bardzo dużo) tras do chodzenia. Jedne bardziej wymagające, inne mniej. Generalnie bez żadnej większej kondycji spokojnie przejdziesz większość z nich. Dla wymagających też się coś znajdzie.

Polecam bardzo przejść się do starego krateru, po drodze spotkacie geotermalne, gorące źródła w jaskini 🙂 Czas: ok. 4-6 godz.

Czas na zwiedzanie: 2 dni. Trasy mają od 4 do 15 km. Warto zostać dłużej i przejść kilka.

Cena: free

 

dsc06266

9.Godafoss

Kolejny fantastyczny wodospad Islandii. Podejrzewam, że po zobaczeniu tych wodospadów ciężko, żeby jakikolwiek wodospadzik w europie zrobił na was takie wrażenie.

Czas na zwiedzanie: 0,5 – 1 godz.

Cena: free

dsc06370

10.Hveragerdi

Islandia słynie z gorących źródeł. Jednak większość z nich osiąga temperatury nawet 100° C i nie można się w nich kąpać. W Hveragerdi ciepłe źródła łączą się z rzeką w górach przez co tworzy idealne miejsce do kąpania się. Temperatura wynosi w zależności od miejsca od 30° C do 45° C

Uwaga: do rzeki trzeba podejść kilka kilometrów (chyba 6) czas przejścia w dwie strony to ok. 3 godz.

Czas na zwiedzanie: 4-6 godz.

Cena: free

dsc06480

Atrakcje alternatywne:

Te miejsca mi się najbardziej podobały. W większości z nich nie było wgl. albo tylko kilku turystów. Ciche, spokojne i robiące równie duże, a nie raz jeszcze większe wrażenie.

1.Stary basen w górach

Opuszczony, stary basen, czy to nie brzmi wspaniale? Ktoś, kiedyś postanowił zrobić basen po środku doliny w górach, jednak ze względu na brak drogi dla aut i konieczność przejścia pieszo 1,5 km. basen nie jest przez nikogo zarządzany. Woda ma ok. 38-42° C

Polecam spędzić noc w przebieralni 🙂 Można

Niestety tutaj też potrafią być większe ilości turystów.

Czas na zwiedzanie: 2 godz.

Cena: free*

*dla chętnych na ścianie wisi puszka, do której można dobrowolnie uiścić dowolną opłatę na utrzymanie basenu. Co łaska. Jednak przebieralnia nie jest zadbana, nikt o to nie dba, dlatego nie wiem na co miałaby być przeznaczona opłata.

dsc06006

2.Wrak samolotu

Wrak samolotu US Navy Aircraft został opuszczony na plaży po tym jak awaryjnie lądował podczas ćwiczeń. Pilotowi nic się nie stało, a samolotu wojsko nie chciało zabierać z powrotem.

Dzisiaj stanowi atrakcję, jednak nie każdemu udaje się go znaleźć. Co więcej od jakiegoś czasu na drodze w stronę samolotu stoi bramka i trzeba pieszo pokonać 10 km w obie strony!

Czas na zwiedzanie: 3 godz.

Cena: free

dsc06038

3.Lokalny basen

Idealnym miejscem do obserwacji jak społeczność lokalna spędza czas jest wybranie się na basen. Nie mówię tu o Blue Lagoon, gdzie spotkasz samych turystów, a o małym, lokalnym baseniku. Nawet w malutkiej miejscowości liczącej 200 mieszkańców możesz spotkać taki basen. Cena jest absurdalnie niska, ponieważ jedno cało dniowe wejście kosztuje tyle co prysznic na campingu. Zazwyczaj woda jest naturalnie ciepła, baseny mają po 33°, 42° i 45° dla najwytrwalszych, obok ciepłych basenów stoi duża skrzynia z wodą 4-5° Polecam 🙂

Czas na zwiedzanie: 2-3 godz.

Cena: 500-700 NOK (15 – 21 zł)

4.Treking w Stafafell

Do dzisiaj nie rozumiem dlaczego pod każdym wodospadem stoi tysiąc turystów z aparatami, a w Stafafell przez 2 godziny wędrówki spotkaliśmy dwie osoby! Wyjątkowo piękne miejsce, brak turystów. Magia 🙂

Czas na zwiedzanie: 2-4 godz.

Cena: free

dsc06158

 

5.Ciepłe źródła w Husaviku

O ile w gorącej rzece w Hveragerdi spotkasz z 100 turystów (nawet przy deszczowej pogodzie!), to w Husaviku spotkaliśmy tylko i wyłącznie jednego starszego Pana. Na dodatek był lokalsem. Basen (o ile tak można to nazwać) mieści się na wzniesieniu 2-3 km. za miastem Husavik. Widok z basenu jest wyjątkowo piękny.

Obok basenu mamy prysznic i nawet podgrzewaną przebieralnie, kontakt z prądem i puszkę, do której należy wrzucić opłatę za skorzystanie z basenu. Całe miejsce jest zadbane, można skorzystać z prądu dlatego mimo, że nikt nie sprawdza, warto zapłacić. 🙂

Czas na zwiedzanie: 1-2 godz.

Cena: 200-300 NOK (6-9 zł)

dsc06291

Podsumowanie

Na Islandii zdecydowanie jest co zwiedzić. W sezonie sporo miejsc jest przepełnionych turystami i warto w miarę możliwości oglądać je rano.

Wzdłuż głównej drogi nr 1 obiegającej Islandię są to według mnie jedne z ciekawszych propozycji. Jazda autostopem spokojnie pozwala zobaczyć wszystkie te miejsca. Jeżeli zamierzasz wypożyczyć auto z napędem na 4 koła koniecznie wybierz się w interior.

 

Dodałbyś coś od siebie? Wiesz co zwiedzić na Islandii? Napisz w komentarzu 🙂

You May Also Like

2 thoughts on “Co zwiedzić na Islandii? Atrakcje alternatywne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *