Czy warto jechać do Gruzji i dlaczego?

Od mojej samotnej podróży po Gruzji minął już ponad miesiąc. Często jednak przypominają mi się niedawne przygody.

Dwa tygodnie spędzone w Gruzji utwierdziły mnie, że warto odwiedzić ten kraj. Do Gruzji napływa jednak coraz więcej turystów. Nie zwlekaj!

Jedzenie.

Podczas tego wyjazdu poznanie lokalnej kuchni było moim głównym priorytetem. Nie zawiodłem się. Gruzińska kuchnia nie ma sobie równych. Możemy spotkać wiele zróżnicowanych potraw. Z jednej strony jest bardzo prosta, jednak w swojej prostocie ma to coś. Mięsem, które się najczęściej jada jest wołowina, albo baranina.

gruz-2

 

Gruzińska otwartość.

Gruzini słyną ze swojej serdeczności. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tego typu życzliwością i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Jeżdżąc autostopem czekałem po 10-20 minut. Wielokrotnie zostałem nakarmiony. Co więcej kilka razy zostałem zaproszony na obiad i nocleg. Wyobrażacie sobie coś takiego w Europie zachodniej?

gruz-3 1

 

Natura.

Na długo przed moim wyjazdem usłyszałem, że istnieje legenda o powstaniu Gruzji. Zanim zacząłem moją przygodę nie do końca rozumiałem jej przekaz.
Brzmi ona:
„Dawno, dawno temu, gdy Pan Bóg rozdawał ludom ziemię, utworzyła się ogromna kolejka. Gruzini widząc ją, zdecydowali się odejść i biesiadować. Gdy Bóg wszystko rozdał, zobaczył Gruzinów i spytał ich:
-a gdzie Wy byliście?
Oni mu odpowiedzieli:
-cały czas tutaj.
Pan zmartwił się, że nie mają ziemi, więc oddał im to co zostawił sobie.”

Jest prawdziwa! 😉

gruzja (1)

 

Docenić Polskę.

W Gruzji często nie ma dostępu do ciepłej, bieżącej wody. Kilka razy myłem się podgrzewając wodę w garnku. Po ulicach chodzą krowy, a niektóre drogi przejedziemy tylko z napędem na 4 koła. W sklepach nie zawsze jest co kupić, a po markowe produkty trzeba jechać do stolicy.
W porównaniu do Polski Gruzja jest troszkę biedniejszym i zacofanym krajem. Nie porównujmy naszego państwa tylko i wyłącznie do zachodu.

gruz-8

 

Zobaczyć budowle w Batumi.

Miasto nazywane przez lokalnych, Gruzińskim Las Vegas. Jest to najbardziej turystyczne miejsce w kraju. Zjeżdżają tam głównie Rosjanie, Turcy, Polacy i Ukraińcy. Dlaczego Las Vegas? Ze względu na bardzo zróżnicowaną architekturę i wiele kasyn.

59 (1)

 

Supra.

Supra to gruzińska uczta. Wieloletnia tradycja przetrwała do dzisiaj. Przy suto zastawionym stole rozmawia się o rodzinie, polityce i sprawach codziennych. Jednocześnie spożywa się chache albo wino. Zależnie od regionu, w którym się znajdujemy. Jest to czas kiedy umacnia się więzi rodzinne i przyjacielskie. Często do stołu zapraszani są sąsiedzi albo przypadkowi goście. Dwukrotnie znalazłem się na suprze, podczas, której mogłem obserwować lokalną kulturę i obyczaje.

gruz 5

 

Gruzja to dobry kierunek na wakacje. Tanio, egzotycznie, bezpiecznie, pięknie. Wyjazd idealny zarówno dla backpackersów jak i leniuchowiczów, którzy wolą odpoczywać na plaży. Polecam loty z Wizzair albo przy wcześniejszej rezerwacji z PLL LOT.

You May Also Like

One thought on “Czy warto jechać do Gruzji i dlaczego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *