Co musisz wiedzieć zanim kupisz plecak?

Jeżeli jesteś właśnie na etapie kupowania plecaka, to idealnie trafiłeś. Kilka miesięcy temu miałem ten sam problem. Wybranie tego jedynego zajęło mi aż 2 tygodnie! Przeczytałem cały internet, wszystkie fora, poradniki, byłem w kilkunastu sklepach i pytałem o opinię. W tym artykule zebrałem całą wiedzę w pigułkę.

 

1. Rozmiar

Dobrze, zastanów się nad wielkością plecaka. Odpowiedz sobie na pytania:

  • do czego ma mi służyć?
  • na jak długie wyprawy chcę jeździć?
  • co zamierzam do niego włożyć?

Pamiętaj jednak, że do plecaka zabieramy minimum! Ja na początku szukałem pojemności 80-100l, dopiero po tygodniu researchu zrozumiałem, że na wyprawy (nawet miesięczne) 50l w zupełności wystarczy. Co więcej, niektórzy i tak mówili mi, że to za dużo.

2015-08-07 19.42.02

 

2. System nośny

Plecak MUSI być wygodny. Gdy waży on 20 kg, to nawet najlepiej dopasowany sprzęt nie jest komfortowy. Co dopiero uwierający, niewygodny plecak… Pamiętaj, że nie rozstajesz się z nim nawet na jeden dzień. Podczas wyprawy będzie Ci towarzyszył codziennie, lepiej zaprzyjaźnijcie się od początku.

Wiele marek oferuje plecaki zarówno dla sylwetki damskiej jak i męskiej.

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji wiele systemów nośnych dopasowanych w zależności od celu naszych wypraw.

  • Plecaki duże (transportowe) – służą do przenoszenia sporych ciężarów, mają dobre usztywnienie pleców, ciężar przenoszony jest na nogi.
  • Plecaki alpinistyczne- są mniej skomplikowane, mają mniej troków i dodatkowych kieszonek. Są za to bardzo solidnie szyte, aby jak najbardziej zlikwidować prawdopodobieństwo usterki.
  • Plecaki rowerowe- w tym przypadku producenci zadbali o dobre przywieranie plecaka do ciała, aby nie przechylał rowerzysty podczas jazdy.
  • Plecaki miejskie- nie mają rozbudowanych systemów odciążenia ramion, ponieważ nie jest to ważne przy noszeniu tak niewielkich ciężarów. Częściej zwraca się uwagę na praktyczne kieszonki (np. na laptopa).

Plecak powinien być dopasowany do Twojej sylwetki! To tak jak z garderobą, nie kupujemy, zanim nie przymierzymy. Zatem unikaj zakupów przez internet bez wcześniejszego testu.

Pamiętaj, że plecak nie powinien wystawać po za głowę ! 

2015-08-09 16.06.00

 

3. Materiał

Najtrwalszym materiałem jest Cordura, jednak od pewnego czasu na rynku jest wiele jej zastępników, które wcale nie są gorsze! Zwróć uwagę, aby szwy i zamki były solidnie wykonane.

 

4. Pokrowiec wodoodporny

Koniecznie musisz mieć go ze sobą. Część marek oferuje je od razu, przyczepione do plecaka. Jest to najwygodniejszy i najbardziej praktyczny sposób. Gdy jednak w naszym wymarzonym plecaku nie ma pokrowca, można go dokupić osobno. Tyle, że później jest łatwiej zgubić, a i pokrowiec kosztuje. Zazwyczaj jest to koszt około 40-80zł.

2015-08-15 16.42.03

 

5. Kieszenie

Jednym z ważniejszych elementów jest duża kieszeń otwierana przez całą szerokość plecaka. Często chcąc wyjąć chociażby bluzę trzeba wszystko wyrzucić i później znowu układać. Ci co pakują na styk plecaki, wiedzą ile to kosztuje siły i czasu. Taka kieszeń jest bardzo praktyczna i wygodna.

Ważne też, abyśmy mieli małe kieszonki na podręczne przedmioty.

2015-08-10 10.29.08

 

6. Klamry, troki.

Jeżeli chcesz od czasu do czasu znacznie powiększyć wielkość plecaka, a nie chcesz kupować giganta to używamy troków. Do nich możemy przyczepić namiot, karimatę, menażkę, śpiwór, praktycznie wszystko.

Chodząc po dużym mieście, jeżdżąc komunikacją metrem może być to uciążliwe i wygodniej mieć wszystko w środku. Jednak chodząc po górach, albo mniej zaludnionych miejscach, jest to po prostu wygodne. Nie musimy wszystkiego trzymać wewnątrz, przez co łatwiej nam się dostać do środka.

 

7. Polecane przeze mnie

Warto przed ostatecznym zakupem poczytać opinię w internecie nt konkretnego plecaka. Ja zawsze to robię i nigdy jeszcze się nie zawiodłem.

Ja używam plecak Osprey Kestler 48, mój brat ma Jack Wolfskin Trail. Po miesiącu trekkingu w Norwegii nie mamy żadnych zastrzeżeń, co więcej jesteśmy bardzo zadowoleni. Plecaki są wygodne, trwałe i praktyczne. Być może na pierwszy rzut oka przerażają ceną, jednak można je znaleźć w internecie za 60% ceny.

2015-06-03 12.24.18

 

Podsumowanie

Jak widzisz przy zakupie plecaka powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów. Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Możesz później tego żałować.

Czy warto wydać sporą sumkę na plecak? I tak i nie. Jeżeli regularnie podróżujesz to nie oszczędzaj. Uważam, że nie ma co się męczyć chodząc z niewygodnym sprzętem. Lepiej odłożyć pewną kwotę i później cieszyć się z zakupów.
Jeżeli podróżujesz raz na rok, a czasem rzadziej to szkoda kasy. Kup plecak w decathlonie za 200zł. Na pewno nie będzie to najwygodniejszy plecak na świecie, ale będziesz zadowolony z zakupu.

Wpis był przydatny? Zostaw proszę komentarz, motywuje do dalszej pracy.

Jakbyś potrzebował pomocy, pisz !

 

 

 

You May Also Like

2 thoughts on “Co musisz wiedzieć zanim kupisz plecak?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *