Dlaczego w Dublinie nie ma wieżowców?

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę w Dublinie jest brak wieżowców. W całej Europie, szczególnie na zachodzie, ogromne, wielopiętrowe budynki to codzienny widok mieszkańców wielkich miast. Tutaj z kolei przeważa stara i niska zabudowa. Zadałem więc sobie pytanie: czym jest to spowodowane? Dlaczego w Dublinie nie ma wieżowców?

Dlaczego w Dublinie nie ma wieżowców?

Tradycja

W centrum miasta dominuje niewysoka i stosunkowo młoda (XVIII w.) zabudowa w stylu georgiańskim i neoklasycznym. Charakterystycznym elementem są ceglane, kilkupiętrowe domy.

Daleko tu do nowoczesnych i szklanych budowli. Nawet w centrum miasto ciężko znaleźć modernistyczne budowle, chociaż są.

1

Przepisy

Władze miasta obawiają się o zniszczenie unikalnej zabudowy, co za tym idzie, w prawie istnieje zapis o ograniczeniu wysokości budynków. Przepisy zezwalają na budowę maksymalnie 60-cio metrowego budynku. (15-16 kondygnacji)

Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie 237 m, Warsaw Trade Tower na Złotej 208, a Sky Tower we Wrocławiu 215 m. (51 kondygnacji)

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem i jedynym wieżowcem w Dublinie jest 59-dmio metrowy Liberty Hall. I tak znaczna część mieszkańców narzeka mówiąc, że tego typu zabudowa: „Szpeci krajobraz miasta”.

zdjęcie pobrane z www.wikiwand.com
zdjęcie pobrane z www.wikiwand.com

Inne spojrzenie

Z drugiej jednak strony, zagraniczni inwestorzy narzekają na ograniczające ich prawo. Często pojawią się glosy, że: „Dublin potrzebuje wieżowców” Inwestorzy twierdzą, że jest to bardzo niekorzystny przepis dla miasta, ponieważ ogromne firmy niechętnie będą inwestować w Dublinie.

Powstał nawet projekt zagospodarowania miasta w usługową, „korpo” dzielnice. Pomysł jednak nie doczekał się realizacji.

https://irishelectionliterature.files.wordpress.com/2011/11/anewheart3.jpg
https://irishelectionliterature.files.wordpress.com/2011/11/anewheart3.jpg

Najbliższe plany

W najbliższym czasie władze miasta nie planują zmiany prawa. Prawdopodobnie w najbliższych latach architektura Dublina wciąż pozostanie bez zmian i długo będziemy mogli podziwiać georgiańki styl.

IMG_5121

A wam jak podoba się takie prawo?

Chcielibyście, żeby w waszym mieście nie było wieżowców?

Piszcie w komentarzach co sądzicie 🙂

 

Chcesz poczytać więcej o Irlandii? Kliknij TUTAJ

Więcej zdjęć z Irlandii znajdziesz na instagramie 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *