Dlaczego warto podróżować niskobudżetowo podczas studiów?

Dlaczego warto podróżować niskobudżetowo? Co to w ogóle znaczy? Czy istnieje pułap cebulaka? Chyba nie, ja po prostu staram się wydawać jak najmniej, ale nie za wszelką cenę. Są jednak takie rzeczy na które nie żałuję, np. regionalne potrawy, albo niezapomniane przygody jak wspinaczka na lodowiec. Oszczędzam za to na transporcie, noclegu, nudnych muzeach i zbędnych pamiątkach.

Dlaczego warto podróżować niskobudżetowo?

Jak nie teraz to kiedy?

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” M.Twain

No właśnie, jak nie teraz to kiedy? Pewnie część z was już myśli o pracy, albo zaraz zacznie pracować. Potem będzie już tylko gorzej: żona, ślub i dzieci. Nie uważam, że to coś złego, wręcz przeciwnie marze o założeniu własnej rodziny! Ale nie teraz. Właśnie studia jest to idealny czas na podróżowanie.

W dniu pisania tego artykułu rozmawiałem z pewnym Norwegiem, który podczas studiów zwiedził autostopem: Afrykę, Amerykę Południową i Azję. Natomiast dzisiaj jeździ z żoną i dziećmi do Hiszpanii poleżeć na plaży. I wiesz co? Lubi to, ale podczas studiów nigdy by nie zamienił tanich wyjazdów na leżenie na plaży.

Dobra lekcja zaradności

Jadąc autostopem często musimy dostosować się do sytuacji. Podczas podróży na spontanie nigdy nie wiesz co się wydarzy. Uczysz się więc zaradności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Czasem nawet zdarza się, że nie wiesz gdzie będziesz danego dnia spać. Wraz z kolejnymi podróżami zdobywasz doświadczenie i tego typu sytuacje nie są niczym nadzwyczajnym.

wygodnicki

Spontaniczne sytuacje

Zarówno podczas autostopu jak i nocowania na couchsurfingu często spotykają nas sytuacje, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Ja np. Podczas kilkudniowego pobytu w Brukseli trafiłem na huczny karnawał W Aalst. Przebrany za dziwną postać wypiłem kilka piw na czas, wytańczyłem się i spędziłem wieczór pełen wrażeń.

Śpiąc w hotelu minimalizujemy szansę na przeżycie przygody i sami zamykamy sobie drogę do spontanicznych sytuacji.

Poznanie wielu zakręconych ludzi

Podróżując, codziennie będziesz spotykał wiele osób. Część z nich okaże się mega zakręconymi ludźmi. Takie osoby zawsze pozytywnie nastawiają nas do życia.

Ja np. Spotkałem gościa, który po stracie rodziny zamiast się załamać i zacząć pić, sprzedał wszystko i ruszył w podróż dookoła świata. Właśnie w ten sposób zamierzał odnaleźć wytłumaczenie.

Z drugiej strony, poznałem faceta, który bardzo nie lubił przyrządzać śniadań. Zamiast tego codziennie pił ciemne piwo. W lodówce zamiast masła i pomidorów trzymał ogromne ilości piwa! Zrobił mi bardzo smaczną kolację, którą bardzo dobrze zapamiętałem następnego poranka…

spontan

Zrozumienie świata

Od kiedy zacząłem podróżować zupełnie inaczej postrzegam świat. Stałem się bardziej wrażliwy, wyrozumiały i staram się zrozumieć drugą osobę. Podróże uczą empatii, chęci poznania drugiej osoby i zrozumienia obcej kultury.To dzięki nim stajemy się lepszymi ludźmi.

Co więcej, poznajemy też świat od innej strony: regionalna kuchnia, historia danego miejsca, natura, czy też stosunek do naszego kraju.

Niezapomniane wspomnienia

Wspominanie wyjazdów to naprawdę super sprawa. Fajnie jest od czasu do czasu przejrzeć zdjęcia z wyprawy, pośmiać się z trudnych sytuacji albo śmiesznych osób. Zawsze z perspektywy czasu wszystkie problemy wydają się być błahostką.

Co więcej, co chciałbyś wspominać 30 lat po zakończeniu studiów? Naukę, imprezy, czy granie na play station? A może podróżnicze przygody? Wybór należy do Ciebie 🙂

2015-08-15 14.47.25

Brak zobowiązań

Wyjeżdżając w podróż, zapominam o całym otaczającym mnie świecie. Nie patrzę co chwilę na zegarek, nie myślę o zbliżających się kolokwiach. Nie mam żadnych deadline’ów, po prostu żyję chwilą.

Z minuty na minutę, bez żadnych konsekwencji mogę zmienić plany i ruszyć w drugą stronę. Być może jest to pewnego rodzaju ucieczka od codziennego życia, jednak naprawdę można poczuć się wolnym człowiekiem.

Mniej wydajesz, więcej jeździsz.

Lecąc samolotem do hotelu bez żadnych zniżek, prawdopodobnie wydasz 4 razy więcej. Zamiast tego mógłbyś oszczędzisz trochę kasy i jeździć 4 razy częściej.

Czterodniowy pobyt w europejskim mieście zazwyczaj kosztuje mnie około 300–400 zł. W tej cenie mam zapewniony nocleg, przeloty, wyżywienie i atrakcję na miejscu.

Dzięki tak niskim kosztom podróży, (rozsądnie wydając pieniądze) mogę raz na 2 miesiące spokojnie zwiedzić europejskie miasto.

Untitled

 

Słowo końcowe

Pamiętasz jak szybko minęło ci dzieciństwo? Jeszcze niedawno biegałeś z kijem po podwórku? No widzisz, te czasy nigdy nie wrócą. Podobnie jest ze studiami, zanim się obejrzysz, a już będziesz pracować na pełen etat. A marzenia o podróżach będziesz musiał odłożyć na później…

 

To co, gdzie ruszasz w wakacje?

Piszcie w komentarzach 🙂

 

Podobał Ci się wpis? Wpadaj na Facebooka! 🙂

A może właśnie masz chwilę i chcesz obejrzeć filmy z  podróży?

You May Also Like

4 thoughts on “Dlaczego warto podróżować niskobudżetowo podczas studiów?

  1. Studia to rzeczywiście najlepszy czas na podróże. Osobiście żałuję, że nie zaczęłam od 3 liceum (wtedy były 4 miesiące wolnego!). Teraz nadrabiam zaległości! Co do wpisu. Zgadzam się w zupełności:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *