Dlaczego Unia Europejska zapłaciła za mój wyjazd?

Na Cypr pojechałem jako uczestnik krótkoterminowego programu Erasmus+. Unia Europejska sponsoruje projekty od 2014 r. Na wyjazd może jechać praktycznie każdy, wystarczy zaaplikować. Podczas projektu poznacie wiele osób, otworzycie się na inne kultury i przełamiecie swoje bariery.

Dlaczego Unia Europejska sponsoruje projekty?

Celem Unii Europejskiej jest integracja między obywatelami krajów należących nie tylko do UE. Na projekcie, bardzo często możemy spotkać Gruzinów, Turków, Ormian, albo Ukraińców. Program ma przełamywać bariery i uprzedzenia między ludźmi.

Co więcej, każdy projekt ma swój główny temat. Codziennie spędza się kilka godzin nad danym zagadnieniem. Każdy może wybrać projekt zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Znajdziecie projekty dotyczące: zmiany klimatu, sztuki, sportu, nowych technologii, start upów, rolnictwa, etc.

1b

Co robi się na projekcie?

Większość czasu pracuje się nad zadaniami dotyczącymi tematu projektu. Nie mniej jednak jest też czas na integrację. Czyli na: gry, spacery, frisbee i picie alkoholu. Po za tym organizatorzy organizują inne atrakcje takie jak: wycieczka do lokalnego producenta wody, słodyczy albo mięsa. Możesz też pojechać na całodniową wycieczkę na plażę i do muzeum.

2

Dlaczego warto jechać na projekt?

Dla mnie wzięcie udziału w projekcie było zupełnie nowym doświadczeniem. Podczas podróżowania autostopem poznaję wiele osób, ale zazwyczaj trwa to godzinę, dwie, albo maksymalnie jeden wieczór. Podczas projektu poznałem 38 osób, z którymi spędzałem całe dnie. Razem pracowaliśmy nad zadaniami, kręciliśmy filmiki, tworzyliśmy prezentacje. Takie aktywności bardzo integrują. Uważam, że cel założony przez UE jest realizowany rewelacyjnie. Przez 8 dni bardzo zżyłem się z uczestnikami projektu, aż żal mi było wyjeżdżać. Wiem, że części już nigdy nie zobaczę, jednak z niektórymi na pewno się jeszcze spotkam. Mam zaproszenia m.in do Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji. Kto wie, czy nie pojadę tam już w przyszłe wakacje?

3

Co mi się nie podobało na projekcie?

Uważam, że wzięcie udziału w projekcie to rewelacyjne przeżycie i przyznam szczerze, że chyba wszystko mi się podobało. No może mógłbym się przyczepić do kilkukrotnego zwiedzania muzeów. Po prostu mnie to średnio interesuje.

Uważam jednak, że projekty nie zastąpią mojego dotychczasowego sposobu podróżowania. (nie znaczy to, że nie wyjadę na projekt, ba na pewno wyjadę! 🙂 ) Gdy jeżdżę stopem, jestem niezależny, nigdzie się nie spieszę i żyję chwilą. Projekt nie daje mi tej wolności.

4

Jakie muszę spełniać warunki, aby wziąć udział w projekcie?

W zasadzie prawie żadne. Bardzo często jedynym kryterium jest wiek. Najczęściej projekty kierowane są dla osób w wieku 16/18-30 lat.

15085574_1724382984555730_4348375004706625649_n

Jak aplikować na projekt?

Na facebooku istnieje grupa: “PL Youth in Action”, tam bardzo często pojawiają się oferty projektów. Zostaniesz poproszony o wypełnienie aplikacji w języku angielskim. Pewnie trafisz na pytania typu: Dlaczego chce wziąć udział w projekcie, co wniesiesz do projektu, czy interesujesz się tematyką projektu, nic nadzwyczajnie trudnego.

2b

Jakie koszty pokrywa UE?

Organizatorzy zapewniają wyżywienie i nocleg, natomiast UE zwraca koszty transportu do 170 €. W większości przypadków bilety lotnicze mieszczą się w tym przedziale.

Kwestia hotelu i wyżywienia na każdym projekcie wygląda inaczej. Raz możesz trafić na hotel w centrum miasta, a raz na akademik w górach. W każdym razie nie nastawiaj się na luksusy.

Jedzenie? Ponoć zazwyczaj nie robi szału, chociaż ja trafiłem rewelacyjnie. Prawie codziennie chodziliśmy do restauracji i próbowaliśmy lokalnych, PYSZNYCH potraw. Do tego mieliśmy zapewnione 3 posiłki dziennie.

7

Informacje praktyczne:

Warto aplikować na kilka projektów, ponieważ nie zawsze jest łatwo się dostać. Ja aplikowałem na 4-5, dostałem się na 2, a pojechałem narazie na 1.

15129506_10209325364705709_2311571102959527949_o

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *