Jak nie zbankrutować za granicą?

Zaskakujące jest, że większość lotów tanich lini lotniczych odbywa się na trasach do ”drogich” krajów. Bardzo rzadko natrafimy na atrakcyjne ceny biletów do Rumunii, Estonii, albo na Ukraine. W zamian za to Wizzair wraz z Ryanairem oferują nam takie miejsca jak: Paryż, Londyn, Bruksela, Oslo, etc. Zastanawiasz się jak nie zbankrutować za granicą?

Pierwsze problemy najczęściej pojawiają się już na lotnisku, a w zasadzie na trasie: lotnisko – miasto, gdzie koszt dojazdu przewyższa cenę naszego biletu! 

Jak nie zbankrutować za granicą?

1.Transport z lotniska

Jak zatem tanio przetransportować się z lotniska do miasta?

  • Autostop

Lotnisko, to jedno z przyjemniejszych miejsc do łapania stopa. Możesz ustawić się z kartonem przy wyjeździe, albo pytać ludzi na parkingu. Znaczna większość z nich jedzie właśnie do miasta. Masz ogromne szanse na szybkie złapanie okazji.

Jadąc autostopem z lotniska do Brukseli poznałem Margaret, która pracowała w Europarlamencie. Dzień później zwiedziałem sale konferencyjne i miejsca spotkań najważniejszych Polityków UE.

2015-02-18 11.50.44

 

Również jest to jedna z tańszych opcji dostania się na, bądź z lotniska. Sprawdź kilka dni wcześniej, czy ktoś jedzie.

 

  • Promocje

Często na fly4free możemy natknąć się na promocje przewoźników kursujących między lotniskiem, a centrum miasta. Warto miesiąc, a nie raz nawet wcześniej poszukać takich promocji.

W Londynie minimalna cena za transport z Luton (tam ląduje Wizzair) do Londynu to 10£, miesiąc wcześniej znalazłem promocję na Fly4free  i pojechałem za 3,5£

 

2.Nocleg

Najciekawszą i zarazem najtańszą opcją noclegu jest Couchsurfing. Nic Cię to nie kosztuję, a masz możliwość poznania lokalnej kultury, zwyczajów i pójścia na imprezę. 

Pamiętaj jednak o wysłaniu odpowiednio wcześnie requestów! Zanim zaczniesz pisać do lokalsów przeczytaj Poradnik jak napisać lepszy request niż inni.

Nie zostawiaj noclegu na ostatnią chwilę, wtedy prawdopodobnie zapłacisz najwięcej.

Inne możliwości taniego noclegu znajdziesz tutaj.

IMG_3139

 

3.Wyżywienie

  • Prowiant:

Zanim wyjedziesz sprawdź ceny w danym kraju i w zależności od tego weź ze sobą prowiant. Jeżeli wiesz, że będziesz miał możliwość skorzystania z kuchni/kuchenki możesz się dobrze przygotować. Jeżeli nie, warto spojrzeć na podstawowe produkty. Chleb w Norwegii kosztuje 20 zł! 

2015-02-19 15.13.45

 

  • Restauracje:

Unikaj restauracji przy atrakcjach turystycznych. Zazwyczaj jest tam najdrożej i najmniej smacznie. Przejdź się do miejsc oddalonych od centrum, spytaj lokalsów, gdzie warto zjeść i tam się wybierz.

Warto też skorzystać z opinii TripAdvisorjednak często są tam bardzo zróżnicowane opinie.

2015-03-28 12.35.32

 

Gdzie kupować?

Jeżeli chcesz oszczędzić, to warto pomyśleć o żywieniu się produktami z marketu. Często możemy dostać ciepłe, smaczne i przede wszystkim tanie produkty. Unikaj małych, osiedlowych sklepów. Za granicą doskonale widać różnicy w cenach między marketami, a sklepikami.

 

4.Zrób DOBRY Research

  • Komunikacja miejska

Jadąc za granicę możesz się zdziwić ile kosztuje komunikacja miejska w dużych miastach. Dobowy, studencki bilet na metro (bez możliwości jazdy podczas godzin szczytu) kosztuje w Londynie więcej niż karta miejska w Warszawie na miesiąc!

Koniecznie sprawdź ceny biletów, promocje, albo inne środki komunikacji (np. darmowe rowery miejskie). W Genewie każdy turysta może pobrać na lotnisku 1 darmowy, 40-sto minutowy bilet na wszystkie środki komunikacji.

IMG_2420

 

  • Muzea

Jeżeli planujesz zwiedzać muzea, to powinieneś dobrze zorientować się w zniżkach, promocjach i darmowych wejściach.

W Londynie możesz wejść do ponad 20-stu darmowych muzeów! I nie są to byle jakie, niszowe muzea, tylko te najważniejsze. Takie jak: British Muzeum, Natural History Museum, Science Museum, itp.

W Paryżu do 26 r. życia również możemy zwiedzać muzea za darmo.

Do niektórych atrakcji takich jak kościoły (np. Westminister Abbey) normalnie trzeba płacić za wejście, ale… w niedzielę jest za free.

IMG_2701

 

3.Ubezpiecz się

Wielu z nas wydaje się, że ubezpiecznie to zbędny wydatek. Jednak jest wręcz przeciwnie. Koszt leczenia za granicą to ogromne pieniądze. Za wizytę u lekarza możemy zapłacić nawet kilkaset euro… 

Uważam, że bez sensu wykupować ubezpiecznie na każdy wyjazd osobno. Co roku kupuję kartę ISIC wraz z ubezpieczeniem na cały świat (oprócz Australii i Japonii), koszt takiej karty to 79 zł i jest ważna przez 12 miesięcy.

11798422_1054249284600362_245603577_n

 

 

Więcej porad jak tanio podróżować znajdziesz TUTAJ

Jeżeli interesuje Cie tanie podróżowanie koniecznie zapisz się na NEWSLETTER! 🙂

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *