Czy warto wydać 16 euro na zwiedzanie muzeum Guinnessa?

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Dublina oraz najbardziej rozpowszechnione irlandzkie piwo, czym Arthur Guinness podbił świat? Czy warto iść do muzeum Guinnessa? Sprawdźmy to!

Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz do muzeum Guinnessa?

Kupno biletów:

Bilety możemy kupić na 3 sposoby:

  1. Online na stronie Guinnessa 
  2. W kasach na miejscu
  3. W automacie na miejscu

Cennik:

Untitled 2

Ja kupiłem bilet w automacie płacąc za niego 16€, czyli 2€ taniej niż widniał napis przy kasach.

Ile to zajmie?

Uważam, że nie ma sensu wybierać się do muzeum Guinnessa, gdy mamy mało czasu. Spokojne zwiedzanie, bez pośpiechu, ani zbędnego ociągania zajęło nam 3 godz.

Lokalizacja

Adres: St James’s Gate, Dublin 8, Irlandia

bez nazwy

W całym mieście widnieją drogowskazy na Guinness Storehouse, więc nie powinniście mieć problemu z trafieniem do celu.

IMG_5108

Podstawowe informacje

Guinness jest to jedno z najpopularniejszych piw na świecie, jest produkowany w 50-ciu i sprzedawany w 100-stu krajach.

Początki sięgają 1759r, gdy Arthur Guinness otwiera browar.

Guinness to ciemne piwo typu stout, nie każdemu przypada do gustu, jednak dzisiaj wypija się go 10 mln kufli dziennie!

IMG_5137

Zanim zaczniesz zwiedzać idź do szatni

W szatni możecie zostawić za darmo kurtki, a nawet plecaki. Jeżeli zamierzacie później zwiedzać miasto, to szatnia jest idealnym miejscem na zostawienie bagażu.

Początek zwiedzania

Na początku elegancko ubrany Pan przedstawi wam w skrócie historię i rolę Guinnessa w życiu Irlandczyków, następnie wskaże wam kierunek dalszego zwiedzania.

Produkcja piwa

Kolejna część to wyjaśnienie procesu produkcji piwa. Trasa prowadzi wzdłuż wszystkich składników używanych przy produkcji piwa. Każdy z nich jest w skrupulatny sposób opisany, co więcej widzimy przeróżne urządzenia i maszyny używane zarówno kiedyś jak i dzisiaj.

IMG_5150

Możemy zobaczyć m.in: spichlerz ze słodami, okazałą fontannę z wodą, a nawet sztuczne rośliny chmielu.

IMG_5152

Historia browaru

Kolejny etap to przedstawienie historii browaru. Interaktywne postacie opowiedzą wam o życiu Arthura Guinnessa, o jego zasługach dla miasta oraz wielorakiej dobroczynności.

Następnie możemy obejrzeć filmiki o transporcie Guinnessa do innych krajów, poczytać o zakładaniu browaru i o najciekawszych metodach produkcji.

IMG_5158

Degustacje

Na tym samym piętrze 3 razy w ciągu dnia odbywa się degustacja Guinnessa sprzedawanego tylko i wyłącznie w Irlandii. W tym czasie możecie spróbować West Indies Porter. Przy jego produkcji używa się więcej rodzajów chmielu.

O godzinie 12,13 i 15 miłe panie rozstawiają kilkadziesiąt kubeczków, następnie napełniają je. Następnia jedna z nich opowiada nam o produkcji i wyjątkowości tego konkretnego piwa. Patrząc po minach zebranych nikt jej nie słucha, tylko wszyscy zastanawiają się kiedy wreszcie dostaną piwo!

IMG_5164

Inne atrakcje

Co więcej, w muzeum możecie zobaczyć ciekawe, zabytkowe tabliczki Guinnessa, zrobić sobie zdjęcie w foto-budce, albo obejrzeć różnorakie filmy.

IMG_5187

Nauka lania piwa

Jednak nic nie jest w stanie przebić nauki idealnego lania piwa.

Ustawiamy się w kolejce do odrębnego pokoju, po czym starszy Pan sprawdza WSZYSTKIM dowody tożsamości. Po chwili oczekiwania wchodzimy do środka 10-cio osobowymi grupkami. Tam czeka na nas barman, nauczyciel, który najpierw sam pokazuje nam jak idealnie nalać piwo, następnie tłumaczy nam wszystkie szczegóły, abyśmy na pewno nie popełnili błędu, po czym wreszcie podchodzimy do nalewaka i robimy to sami.

Cały proces idealnego nalania piwa powinien trwać 119,5 sekundy. Chodząc po barach zwróciliśmy na to uwagę i niektórzy faktycznie tak robią!

IMG_5193

360 view pub

Po nalaniu piwa i otrzymaniu certyfikatu wchodzimy na ostatnie piętro, gdzie czeka na nas widok na cały Dublin. Dzięki szklanym dużym szybom możemy dokładnie przyjrzeć się miastu i budynkom dookoła.

Okrągły pokój to idealne miejsce na relaks i degustację Guinnessa.

IMG_5225

Sklep

Przy wyjściu będzie czekał na was sklep, gdzie będziecie mogli kupić wszystko co jest w jakikolwiek sposób związane z Guinnessem. Piwo, koszulki, czapki, kufle, bluzy, etui, piłkę, breloczek, czekoladę. Oczywiście, wszystko ze znaczkiem Guinnessa.

IMG_5233

Ciekawostki:

  • cały proces nalania piwa powinien trwać dokładnie 119,5s
  • wyniki badań sugerują, ze Guinness może mieć działanie zbliżone do aspiryny i zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi prowadzących do zawałów serca
  • muzeum od 2000-ego roku odwiedziło już ponad 9mln osób. Co daje 1700 osób dziennie!

IMG_5234

Subiektywna ocena muzeum Guinnessa

Wynik: 9/10

Muzeum jest bardzo ciekawe, możemy dowiedzieć się kilku naprawdę wartościowych rzeczy. Wszystko jest dobrze zorganizowane, jest wytyczona ścieżka zwiedzania, aby się przypadkiem nie pogubić. Często natrafiamy na interaktywne banery, ale również na tradycyjne, stare narzędzia.

Uważam, że nie trzeba być smakoszem piwa, żeby się tam wybrać. Nawet przeciętny wypijacz Harnasia będzie zadowolony.

Dlaczego nie 10/10?

Ciężko było się do czegokolwiek przyczepić, jednak uważam, że 16 euro to całkiem dużo jak na taką wycieczkę.

 

Podobał Ci się wpis? Zapisz się na newsletter!

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć z Irlandii? Wpadaj TUTAJ 🙂

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *