21 najlepszych porad podróżniczych

Jak podróżować, żeby czerpać z tego jak największą radość? Podróże dostarczają nam niezapomnianych historii i zmieniają człowieka. Zawsze towarzyszą temu ogromne emocje. Jednak nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Przedstawiam listę, gdzie znajdziesz najlepsze porady podróżnicze.

Najlepsze porady podróżnicze – Top 21

1. Bądź cierpliwy

Niezależnie czy jedziesz autostopem czy lecisz samolotem bądź cierpliwy. Uciekł Ci autobus? Nie szkodzi, będzie następny. Być może dzięki temu będziesz miał okazje przeżyć coś niesamowitego. Często zdarza się, że takie sytuacje wspominamy najlepiej. Nie pozwól, aby błahostki psuły Ci wyjazd!

Kiedyś przydarzyło mi się, że uciekł mi autobus powrotny z Wilna do Warszawy. Zamiast narzekać, z humorem i dobrym nastawieniem wróciłem autostopem do domu. Dzisiaj wspominam to bardzo dobrze! 

IMG_6944

2. Wstawaj rano

Dla wielu jest to ogromnym wyzwaniem, jednak dla innych błahostką. Często trudno jest się zmotywować do porannego wstawania, ale naprawdę warto. Podczas gdy wszyscy jeszcze śpią, Ty możesz odkrywać świat w spokoju. Unikasz w ten sposób tłumów i czerpiesz więcej radości z podróżowania.

Gdy nocowaliśmy na Preikestolen, rano zastała nas mgła, byliśmy sami. Fiordy jadły nam z ręki. Natomiast idąc na Trolltungę pospaliśmy dłużej i czekaliśmy ponad 1 godzinę, aby wejść na Język Trolla!

porady podróżnicze

3. Miej pieniądze w zapasie

Niestety jesteśmy bezradni na sytuacje losowe. Nigdy nie wiesz co Ci się przydarzy. Możesz złamać nogę, albo być okradzionym. Zawsze trzymaj pieniądze w kilku miejscach.

4. Poznawaj lokalnych ludzi

Spotykając się z osobami lokalnymi masz możliwość poznania kraju od zaplecza. Dopiero wtedy zobaczysz jak żyje się w danym miejscu. Dostrzeżesz codziennie życie, obyczaje i poznasz kulturę. Nie ograniczaj się tylko do najpopularniejszych atrakcji i miejsc turystycznych. Tam wszystko wygląda inaczej.

Idealnym sposobem na poznanie lokalnej ludności jest couchsurfing. O przygodzie, która spotkała mnie w Belgii przeczytasz TUTAJ

2015-02-17 00.47.39

5. Ubezpiecz się

Często słyszę, że jeżeli ktoś nie wybiera się w niebezpieczne miejsce, ani nie zamierza uprawiać sportów ekstremalnych to nie musi się ubezpieczać. Totalna bzdura! Najczęstsze wypadki to zwykły ból zęba albo złamana kość. Nie musimy wcale skakać na bungee, ani jeździć motocyklem, żeby coś nam się przydarzyło. Koszty leczenia za granicą są ogromne! Zawsze będziesz musiał zapłacić na miejscu, dopiero później ubezpieczyciel odda Ci pokryte koszty.

6. Słuchaj, obserwuj

Wielki uczony powiedział kiedyś: „Ma­my dwo­je uszu i je­den język. Po to by dwa ra­zy więcej słuchać niż mówić” Mało kto dziś o tym pamięta… Podróżując nacz się obserwować i słuchać zamiast paplać i skupiać się na sobie. Dostrzeżesz wtedy wiele rzeczy, które wcześniej być może omijałeś. Wyciągnij z każdej podróży jak najwięcej.

73 (1)

7. Rób mnóstwo zdjęć

Często zdarza nam się, że zapominamy o zdjęciach. W danym momencie nie chce nam się wyciągnąć aparatu z pokrowca. Nie popełniaj tego błędu. Będziesz później żałować. Wyobraź sobie wieczór z gorącą herbatą przy kominku ze zdjęciami z podróży. Aj.. bajka. 🙂

8. Nie ma rzeczy niemożliwych

Nigdy się nie poddawaj. Bardzo często usłyszysz, że czegoś nie zrobisz, że nie jest to niemożliwe. Wielokrotnie miejscowi mówią mi, że autostopem nigdzie nie dojadę. Buntuje się i robię po swojemu. W większości przypadków okazuje się, że miałem racje. Co więcej, postępując wbrew schematom otwierasz sobie drogę na niestandardowe historie.

IMG_4128

9. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy razem

Wydaje się oczywiste, ale nie wszyscy to robią. Rozłóż pieniądze w kilku skrytkach. Najlepiej chowaj je w kurtce, plecaku, kosmetyczce, skarpetkach, butach albo w zapasowym portfelu. Dobrze mieć drugi portfel na wypadek ataku złodzieja. Dajesz mu wtedy ten zastępczy i nie tracisz dokumentów lub pieniędzy.

10. Jedz w lokalnych knajpkach

Unikaj restauracji w centrum miast, gdzie czynsze są wysokie i skupiają się głównie sieciowe restauracje. Przejdź się do dalszej dzielnicy, spytaj lokalnych, gdzie najlepiej zjeść. Tam znajdziesz lokalne, tradycyjne i pyszne jedzonko.

20150911_133255

11. Nie kieruj się stereotypami

Podróżując nauczysz się, że nie warto pochopnie oceniać innych.  To, że jesteśmy od siebie inni nic nie znaczy. Zostaliśmy wychowani w innej kulturze i pewne zachowania, które nam wydają się dziwne, dla nich mogą być naturalne. Bądź empatyczny i postaraj się postawić na czyimś miejscu.

12. Bądź spontaniczny

Nie bój się podejmować spontanicznych decyzji. Wiele razy życie Cię zaskoczy i dostaniesz niecodzienną propozycje. Skorzystaj z niej! Kilka razy zmieniałem plany wycieczki, ponieważ zostałem zaproszony do lokalnej ludności z dala od cywilizacji. Były to najlepsze dni mojej wyprawy!

IMG_4137

 13. Rób kopię zdjęć i wideo

Nie zawsze mamy możliwość wzięcia ze sobą laptopa i zgrywania wszystkiego na dysk. W internecie dostępne są usługi, które pozwalają trzymać dane w „Chmurze”. Większość tych usług jest darmowa, zazwyczaj mamy do dyspozycji około 20 gb (starcza to na 5000 zdjęć), można też wykupić opcję premium z większym limitem. Polecam Dropbox, Dysk Google oraz One Drive. Dlaczego? Są praktyczne i darmowe. 

 14. Nie spiesz się

Nigdy, ale to nigdy się nie spiesz! Podróżując bez presji czerpiesz sto razy więcej przyjemności. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu. Dzięki temu, będziesz mógł spokojnie podziwiać piękno danego miejsca. Nie będziesz względem nikogo zobowiązany i będziesz mógł zmieniać swoje plany. Przydaje się to szczególnie, gdy podróżujesz autostopem.

IMG_6941

15. Nie planuj za dużo

Gdy zaplanujesz całą podróż, może się to zakończyć jedną, wielką klapą. Często spotkają Cię niespodziewane sytuacje. Ucieknie Ci autobus, nie złapiesz stopa, spadnie lawina, cokolwiek. Nie pozwól, aby zniszczyło Ci to wycieczkę. Trzymaj się ogólnego planu, ale niech będzie pobieżny.

16. Zapisuj wspomnienia

Nie pozwól na to, abyś w przyszłości stracił większość wspaniałych wspomnień. Za 20 lat być może będziesz pamiętał o danej wyprawie, ale czy będziesz pamiętał wszystkie ciekawe historie?

Masz wiele możliwości na prowadzenie pamiętnika. Możesz robić nagrania, zapisywać wszystko w zeszycie, albo w Wordzie. Nie zapomnij zrobić kopii! Zapisuj też sobie najlepsze porady podróżnicze, abyś w przyszłości uniknął błędów.

porady podróżnicze

17. Wyjdź ze strefy komfortu

Daj się pochłonąć podróży. Rób rzeczy, których byś nie zrobił na co dzień. Czym więcej będziesz tak działał, tym lepiej dla Ciebie. Łatwiej będzie Ci się przystosować do wielu niezaplanowanych sytuacji.

 18. Nie pakuj za dużo rzeczy

Przed wyjazdem może wydawać Ci się, że potrzebujesz wielu rzeczy. Elektryczną szczoteczkę, 1 t-shirt na 1 dzień, 3 pary butów, suszarkę. Nie, nie, nie. Podróżując z plecakiem, czym mniej rzeczy weźmiesz, tym lepiej dla Ciebie. Cały ekwipunek będziesz nosił na własnych plecach, bierz tylko niezbędne rzeczy.

Tip: Nawet na wyprawy miesięczne nie bierz większego plecaka niż 60l !

2015-08-11 18.54.31

19. Nie bój się

Świat nie jest tak zły jak kształtują go media. Bądź ostrożny, zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale nie myśl o tym cały czas. Większość ludzi jest pomocna i dobra. Mieszkańcy bardzo często nie utożsamiają się z polityką kraju.

20. Bądź z dala od atrakcji turystycznych

Wielokrotnie powtarzam, że najlepiej jest podróżować z dala od turystycznych miejsc. To tam będziesz miał możliwość poznać prawdziwe oblicze kraju. Spotkasz ludzi, którzy tworzą dany kraj. Nie bój się pojechać gdzieś daleko z dala od cywilizacji, gdzie czeka Cie prawdziwa przygoda!

W Gruzji kilkukrotnie zboczyłem z głównej trasy, żeby pojechać na wieś i poznać lokalnych ludzi. Spędziłem kilka dni w wiosce bez bieżącej wody, gdzie polowanie i później jedzenie tego jest czymś normalnym.

IMG_2611

 21. Podróżuj więcej

Czym więcej będziesz podróżował, tym więcej będziesz miał okazji rozwijać swoją świadomość. Każda podroż zaskakuje, uczy nas nowych rzeczy i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

Jak nie teraz, to kiedy? Większość osób, które odkładają podróże na później, nigdy ich nie realizują.

 

Jakie są Twoje najlepsze porady podróżnicze? 

Podziel się w komentarzu! 🙂

You May Also Like

2 thoughts on “21 najlepszych porad podróżniczych

  1. Przed następną podróżą zamówiłam sobie fajny gadżet z gadzetytokantis.pl a mianowicie koc i poduszka w jednym. Pozwala zaoszczędzić dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *