Jak zorganizować wyjazd do Izraela? Informacje praktyczne

Jeszcze rok temu podróż do Izraela wydawała się być dla mnie odległym marzeniem. Zdawało mi się, że taki wyjazd jest mało realny. Do dzisiaj nie wiem skąd taki pomysł. Jeżeli też tak myślisz, to ułatwię Ci zmianę paradygmatu, a wyjazd do Izraela stanie się wkrótce rzeczywistością. 

Jak zorganizować wyjazd do Izraela?

1. Przekonaj siebie i najbliższych, że jest to bezpieczny kraj

151014_MAPY_OSTRZEZEN_IZRAEL_1600
źródło: msz.gov.pl

Izrael jest krajem względnie bezpiecznym. Zagrożenie lokalną przestępczością jest znacznie mniejsze niż w Polsce. Nawet w dużych miastach trudno spotkać „łebków” szukających zaczepki. Wychodząc wieczorem na spacer możemy czuć się bezpiecznie. Owszem, istnieje zagrożenie terrorystyczne i niestety raz na jakiś czas dochodzi do ataków. W Jerozolimie co 100-500 m znajdują się przystanki, na których stoi kilku uzbrojonych wojskowych, którzy pilnują porządku. Ataki te zdarzają się bardzo rzadko. Na pewno rzadziej niż we Francji…

2. Znajdź kompana

Niektórzy z nas preferują samotne wyjazdy, inni wolą jechać we dwójkę.

Mimo wszystko podróż do Izraela może okazać się na tyle emocjonującym wyjazdem, że może być Ci trudno o kompana. Jeżeli miałbyś taki problem, to na facebooku są dwie grupy podróżnicze, na których możesz spróbować kogoś znaleźć. „Autostopowicze czyli my” oraz „Podróżnik/podróżniczka poszukiwani”.

Ja pojechałem z ciocią i była to rewelacyjna decyzja. Bardzo dobrze dogadywaliśmy się przez cały wyjazd i mimo jeżdżenia autostopem, spania w namiocie i jedzenia suchej krakowskiej nie narzekała! Co więcej, bawiła się przednio 🙂

DSC06855

3. Czyhaj na tanie bilety

Czekając na dobrą ofertę możesz polecieć w dwie strony nawet za 150 zł. My lecieliśmy za ok. 350 zł, ale biorąc pod uwagę fakt kupowania biletów na termin ferii zimowych uważam to, za bardzo dobrą cenę.

Najbardziej polecam przeglądać bilety na oficjalnej stronie przewoźnika Ryanaira (lot z Krakowa) albo Wizzaira (lot z Warszawy). Ryanair ma zazwyczaj tańsze bilety na tej trasie.

4. Zdobywaj wiedzę

Przed wyjazdem koniecznie dobrze się przygotuj! Izrael jest jedynym miejscem, przed którym oprócz blogów czytałem przewodniki. Uznałem, że warto być świadomym historii miejsca tak bardzo związanego z naszą wiarą.

Co więcej, dowiedz się: jakie miejsca warto odwiedzić, jakie są ceny na miejscu, jaką trzeba mieć walutę, jak możesz się przemieszczać, jak działa autostop, czy można rozbijać namiot na dziko, na co trzeba uważać i co po prostu warto wiedzieć.

18 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Izraela

Co warto zobaczyć w Izraelu przez tydzień? – tekst wkrótce

DSC07196

5. Dopracuj szczegóły wyjazdu

Już jesteś coraz bliżej. Jeżeli sumiennie zrealizowałeś punkt 4, teraz dopracuj tylko szczegóły. Zaplanuj trasę, noclegi (chyba, że będziesz spał w namiocie), zrób listę rzeczy, kup walutę, itp.

6. Spakuj się i jedź

Jadąc do Izraela nie zabierałem rzeczy, które znacząco różniłyby się od typowego wyjazdu. Standardowo wyznałem zasadę: „Czym mniej tym lepiej”. 

Ogólna lista rzeczy, na której się zazwyczaj wzoruję znajdziesz TUTAJ

Jeżeli miałbyś wątpliwości, czy aby na pewno zmieścisz namiot do plecaka w bagaż podręczny, to tak zmieścisz. Przeczytaj koniecznie TEN ARTYKUŁ 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *