Jak porozumiewam się w kraju, w którym nie znam języka?

Część z nas boi się wyjechać na własną rękę i wybiera zorganizowaną wycieczkę, ponieważ obawia się nieznajomości języka. Czasem wynika to z nieznajomości angielskiego, a czasem z egzotycznego miejsca podróży. Bez względu na to, gdzie się wybierasz poniżej znajdziesz odpowiedni sposób na dogadanie się w każdym miejscu świata. 🙂

Kraje anglojęzyczne

Boisz się mówić w języku angielskim? W takim razie podróż jest idealnym momentem na przełamanie barier. My Polacy bardzo często boimy się rozmawiać, a słownictwo i gramatykę znamy lepiej niż nie jeden anglojęzyczny businessman. Często słyszę od obcokrajowców, że Polacy mówią bardzo dobrze w języku angielskim, tylko są trochę nie pewni własnych umiejętności.

Wyjeżdżając do większości krajów Europy Zachodniej nie masz czego się obawiać. W większości miejsc (no może z wyjątkiem Hiszpanii) spokojnie dogadasz się w języku angielskim.

W Skandynawii jest jeszcze lepiej. Np. w Norwegii każdy film w telewizji jest transmitowany w oryginalnym języku bez lektora lub dubbingu. Efekt tego jest taki, że każdy mówi płynnie w języku angielskim. Niezależnie od tego, czy ma lat 8 czy 70.

2015-09-11-11-08-55

Kraje prawie polsko języczne

Język polski jest podobny nie tylko do słowackiego i czeskiego, ale również do ukraińskiego, chorwackiego i może jeszcze kilku innych. Wystarczy używać wielu zamienników.

Kraje NIE anglojęzyczne

W niektórych krajach takich jak Gruzja, angielski praktycznie nie istnieje.

Jak wtedy sobie poradzić? 

 • Język rosyjsko-podobny – nigdy nie uczyłeś się języka rosyjskiego? Nic nie szkodzi. Jest on bardzo podobny do języka polskiego. Podróżując autostopem po Gruzji przez 2 tyg. głównie posługiwałem się tym językiem i jakoś dałem radę. Wystarczy stosować zamienniki słów, troszkę dobrej woli i sobie poradzisz!
 • Podróżniczy T-shirt – ostatnio modny na rynku odzieży outdoorowej tshirt sprawdzi się w każdym kraju. Ogranicza nas jednak tylko do zapewnienia podstawowych, albo bardziej wymagających dóbr, a nie daje nam możliwości dokładniejszego poznania drugiej osoby.
  http://www.boredpanda.com/travel-shirt-iconspeak-world/
  http://www.boredpanda.com/travel-shirt-iconspeak-world/

   

 • Google Translator – nawet jeżeli nie wykupujesz internetu za granicą, to aplikacja umożliwia pobranie w całości danego języka. Google translator oferuje nam prawie każdy język świata. Do dyspozycji mamy wtedy nie tylko słownik, ale również tłumaczenia całych zdań
 • Fiszki – to nie tylko łatwy i przyjemny sposób na naukę języka, ale również skuteczna forma porozumiewania się za granicą! Zobacz jakie to łatwe; szukasz fiszki, która opisze Twoje potrzeby, pokazujesz ją drugiej osobie, a ona Ci pomaga.
 • Kalambury – Wiesz, że słowa to raptem 7% przekazu informacji? 55% – mowa ciała – 38% ton głosu – 7% słowa. Podróżując po Gruzji zdarzało się, że język rosyjski nie wystarczał, wtedy przypomniałem sobie zabawę z przedszkola i zacząłem porozumiewać się na migi. Czasem zajmuje to trochę czasu, jednak bardzo często udawało mi się przekazać informację.

20150919_065854

Podsumowanie

Żaden z powyższych sposobów nie będzie dobrze działał, jeżeli nie dołożysz jednego, bardzo istotnego elementu. Najważniejszą częścią konwersacji jest UŚMIECH. To on decyduje o pozytywnych emocjach i odczuciach, dzięki którym druga osoba będzie chciała męczyć się i próbować nas zrozumieć. Nigdy o tym nie zapominaj.

Na porozumiewanie za granicą jest wiele sposobów. Niech każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Jednak nieznajomość lokalnego języka przekreśla wiele możliwości. Ok, dostaniesz wodę, znajdziesz hostel, kupisz bilet. Ale co z tego, skoro nie możesz porozmawiać o kulturze i obyczajach? Bardzo marzy mi się podróż do Ameryki Południowej, ale nie pojadę tam zanim nie nauczę się podstaw języka hiszpańskiego.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *