Zorza polarna za 1700 zł

Zorza polarna Norwegia

Gdzie: Tromso

Kiedy: 30.01-07.02

cena: 1700 zł –> dokładne koszty podróży

Jak: samolot z przesiadką w Oslo

Skład: Marcelka, Michał, Kuba, ja

Co widzieliśmy/robiliśmy: 

  • oglądanie zorzy polarnej
  • biegówki
  • degustacja piwa Mack- najdalej wysuniętego browaru na północ
  • degustacja mięsa z renifera
  • długie spacery
  • muzeum Polaria
  • kilkugodzinne zwiedzanie Oslo
  • spanie w czerwonym, norweskim domku
  • zwiedzanie Tromso

IMG_4172

 

Krótki opis – Zorza polarna Norwegia

O zobaczeniu Zorzy Polarnej marzyłem już od liceum. Dwa lata po skończeniu szkoły realizuje cel i wykreślam go z listy marzeń podróżniczych.

Przygotowania

Wyjazd do Norwegii planuję dużo wcześniej, bo aż w listopadzie. Dzięki temu udaje mi się kupić tańsze bilety samolotowe i camping (najtańszy w mieście). Tym razem odpuszczam couchsurfing, ponieważ jego idea nie polega na rezerwacji 3 miesiące wcześniej.

Po 3 miesiącach wreszcie nastaje dzień wyjazdu. Robimy ogromne zapasy żywieniowe (głównie kabanosy i zupki chińskie) następnie ruszamy w podróż.

Jak jest za kołem podbiegunowym?

Tromso wygląda dokładnie tak jak to sobie wyobrażałem. No, może jest ciut cieplej. Średnia temperatura w lutym wynosi tam, aż -4 stopnie! To całkiem ciepło jak na miasto położone 300 km za kołem podbiegunowym. Jest to spowodowane wpływem prądu północnoatlantyckiego, który znacznie podwyższa temperaturę.

Miasto i okolice są pokryte śniegiem. Codziennie widujemy ogromne odśnieżarki i mieszkańców odśnieżających podwórka. Panuje tam niesamowita cisza. Aż ciężko mi ją opisać, jest tam nad wyraz spokojnie.

tromso podroz

Co robimy?

Nie bez przyczyny Norwegia słynie z narciarstwa biegowego. Na obrzeżach istnieje wiele tras dla narciarzy. Codziennie przechodzimy długie 10-15-sto kilometrowe trasy. Jednego dnia chłopaki wypożyczają biegówki i wcielają się w Justynę Kowalczyk.

Podczas długich spacerów nie mogę nacieszyć się otaczającą mnie przyrodą. Niebo jest lekko niebieskie, ale jednak trochę szare. Wszystkie drzewa są pokryte ogromnymi czapami śniegu. Ciężko tu o różnorodność kolorów. Dominują szaro – niebieskie barwy. Mam nawet wrażenie jakbym przeniósł się do innej krainy. Jest pięknie.

IMG_4039

Jednak nasza wyprawa nie kończy się na samych spacerach. Zajadamy się mięsem z renifera i degustujemy piwo Mack. Jest to najdalej wysunięty browar na północ na całym świecie! Piwo produkowane jest z wody z lodowca, dzięki czemu smak jest tak wyjątkowy. Polecam.

Zorza jest kapryśna i nie każdemu jest dane ją zobaczyć. Nam się udało i to na pierwszym polowaniu. Dokładna relacja TUTAJ.

IMG_0025

You May Also Like

12 thoughts on “Zorza polarna za 1700 zł

  1. My dwa lata temu też wymarzyliśmy sobie zorzę. I udało się ją zobaczyć te dwa lata temu w Lovozero w Rosji, gdzie z Krakowa dojechaliśmy autostopem 🙂 Takich widoków na niebie przy -40C nie zapomina się do końca życia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *